Wybierając się na wakacje do zagranicznych kurortów, często chętnie zasięgamy opinii kogoś, kto już tam był. Wynika to nie tyle z ciekawości, czy też braku własnego gustu, ile z obawy o to, że ulokujemy pieniądze w wycieczkę, która nie spełni naszych oczekiwań, rozczaruje i zniechęci do dalszego poznawania świata. Chcąc uniknąć sparzenia się niewłaściwym wyborem, warto przeszukać Internet w celu znalezienia konkretnych opinii. Jeśli zaś wybieramy się po raz pierwszy na zagraniczne wczasy, warto zdecydować się na tzw. „pewniaka”. Aby go znaleźć, zapoznajmy się dokładnie z gustem turystycznym naszych rodaków. Oto krótkie zestawienie najpopularniejszych państw, które Polacy chętnie wybierali na miejsce spędzenia wakacji w roku ubiegłym.

Gust turystyczny naszych rodaków w 2013

Raport zamieszczony na portalu branżowym, empiktravel.pl, prezentuje osiem najpopularniejszych kierunków na wakacje – okiem statystycznego Polaka. Na pierwszy miejscu znalazła się słoneczna Grecja, kraina doskonałych winogron (oraz win), oliwy, wyjątkowych zabytków oraz filozofów. Nie zdziwi nas ten wybór gdy spojrzymy na Grecję jako na cudowne miejsce, w którym starożytność fenomenalnie łączy się ze współczesnością. Być może jest to jeden z czynników, które niezmiennie nas fascynują i tak bardzo przyciągają, bowiem w podróż do Grecji wybrało się aż 28% badanych.

Kolejne miejsce należy do kraju pustyni, dromaderów stąpających dumnie przy skąpanych w słońcu piramidach oraz czuwającym nad nimi Sfinksem. Chodzi, rzecz jasna, o Egipt. Na wypoczynek w tak niepowtarzalnych okolicznościach zdecydowało się 17% naszych rodaków. Gdy zadamy sobie pytanie: czego oczekujemy od miejsca, w którym chcemy spędzić wczasy, odpowiedź zapewne będzie brzmiała – malowniczych, rajskich plaż. I takie właśnie odnajdziemy w Turcji! Doskonale o tym wie 15% badanych. Znacznie mniejsza liczba turystów wybrała się do kolejnej ojczyzny doskonałych win, Bułgarii (9%) oraz słonecznej ojczyzny ognistego tańca flamenco, gorącej fiesty i pysznej paelli – Hiszpanii (9%). Tyle samo badanych zdecydowało się odwiedzić Cypr Północny. Zdecydowanie mniejsza liczba polskich wczasowiczów wybrała Tunezję (7%) oraz Włochy (3%). Popularnością nie grzeszyły również kraje egzotyczne (2%).

Prognozy na najbliższy sezon wakacyjny

Co się wydarzy w roku 2014? Choć dopiero się rozpoczął, specjaliści w dziedzinie turystyki prognozują, iż zmiany nie powinny być drastyczne. Z pewnością zaszczytne miejsce w rankingu zachowają: Grecja, Egipt, Bułgaria, Turcja oraz Hiszpania. Nowością będą Dominikana oraz Malediwy. Na potwierdzenie tych słów, przytoczmy zdanie eksperta:

W roku 2014 przewidujemy wzrost zainteresowania lotami krótkodystansowymi, nie tylko na trasach europejskich – mówi Ernest Macenowicz, manager empiktravel.pl. – Nasi klienci coraz chętniej wybierają bowiem weekendowy wypoczynek poza granicami kraju, najczęściej w Barcelonie, Lizbonie, Tel Avivie, Amsterdamie i Atenach. Prognozujemy, że równolegle będzie rosła także popularność dalekich lotów do Stanów Zjednoczonych, Tajlandii czy Indii. Sprzedaż biletów na loty długodystansowe stymulują coraz większe okresowe obniżki cen oraz liczne promocje organizowane przez zaufanych przewoźników. Dzięki nim odległe destynacje stają się coraz bardziej przystępne dla podróżujących.

Tekst przygotowany we współpracy z empiktravel.pl