Z analizy przeprowadzonej przez internetowy przewodnik medyczny www.Go4HealthTravel.com wynika, iż jednym z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej ostatnich 12 miesięcy jest powiększanie ust kwasem hialuronowym. Zabieg jest przeprowadzany z przyczyn estetycznych mających na celu korektę konturu, podniesienie kącików ust, zwiększenie objętości wargi górnej i dolnej. Można poprawić także symetryczność ust, ich kolorystykę oraz wielkość.

Średnia cena zabiegu polegającego na korekcie ust kwasem hialuronowym wynosi w Polsce 995 zł – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Zarządzająca internetowego przewodnika medycznego Go4HealthTravel.com. Standardem przyjętym w polskich klinikach i gabinetach jest aplikowanie preparatu w dawce 1 ml, choć w nielicznych przypadkach aplikowana jest już dawka w wysokości 0,8 ml. Co ciekawe różnice w cenach tego samego zabiegu w zależności od miasta czy gabinetu, kliniki wynoszą prawie 400 zł.

Jak wynika z danych Go4HealthTravel.com, najkorzystniejsze ceny zabiegu korekty ust są w łódzkich gabinetach i klinikach. Średni koszt powiększania ust dawką 1 ml. kwasu hialuronowego wynosi w Łodzi 821 zł. Pacjenci zaoszczędzą także decydując się na korektę w Poznaniu, gdzie zapłacą średnio 856 zł. Najdrożej zapłacą mieszkańcy Krakowa (1170 zł) oraz Warszawy (1211 zł).

Co ciekawe tego typu zabiegi przeprowadzane nad Wisłą należą do najtańszych w Europie. Z naszych danych wynika, iż coraz więcej turystów medycznych odwiedzających nasz kraj decyduje się właśnie na korektę ust – dodaje Beata Szilf-Nitka. Najdrożej jest w Czechach, gdzie za zabieg korekty ust dawką 1 ml. zapłacimy ponad 1800 zł, w Niemczech ten koszt wyniesie 1600 zł, w Hiszpanii 1300 zł, natomiast na Węgrzech 1010 zł. Taniej niż w Polsce jest tylko na Litwie – 860 zł oraz w Turcji – 817 zł.

Sam zabieg polega na wstrzyknięciu cienką igłą kwasu hialuronowego. Ze powodu wysokiej wrażliwości ust pacjentom proponuję znieczulenie miejscowe. Przez kilka godzin po zabiegu powinno się unikać intensywnego układania warg, ich ekspozycji na wysokie temperatury oraz promienie słoneczne. Wskazane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

Efekt widoczny jest od razu ale realny kształt widoczny jest po 3 dniach kiedy to całkowicie schodzi drobna opuchlizna po ukłuciu. W zależności od indywidualnych uwarunkowań czasem mogą pojawić się drobne zasinienia wokół ust, które jednak schodzą po kilku dniach. Przeciwwskazaniami do zabiegu jest ciąża i okres karmienia piersią, a także infekcje ogólnoustrojowe lub infekcje skóry poddawanej wypełnieniu jak np. opryszczka.