Sezon ślubny czas zacząć. Dla niektórych ważne będzie, aby w nazwie miesiąca nie zabrakło „r”, dla innych istotna jest aura za oknem, jeszcze inni skorzystają po prostu z wolnych terminów. Jedno jest pewne – zawarcie związku małżeńskiego to wielkie przeżycie, a zaplanowanie przyjęcia to wielkie wyzwanie. A jakie wydatki związane z organizacją wesela deklarują Polacy? Odpowiedź przynosi ankieta PAYBACK Opinion Poll.

Tradycja dużych przyjęć weselnych w naszym kraju jest wciąż żywa. Prawie co druga para młoda (45%) spośród tych, które zamierzają wyprawić przyjęcie weselne, planuje zaprosić od 50 do 100 osób. Poniżej 50 osób zaprosi co trzecia (35%), natomiast co piąta (20%) spodziewa się ponad 100 gości. Przy tak dużych liczbach przyjęcie wydaje się niebagatelnym obciążeniem finansowym, zwłaszcza, że większość (70%) deklaruje wydatki na poziomie od 100 do 250 zł w przeliczeniu na jednego gościa. Wykonując proste działania matematyczne okazuje się, że takie przyjęcie w najpopularniejszej formie to wydatek rzędu od 5 000 do 25 000 zł.

Oczywiście do tego dochodzą dodatkowe koszty, takie jak fotograf, zespół muzyczny czy suknia ślubna. Ta ostatnia może stanowić spory wydatek, choć Polacy są raczej wstrzemięźliwi. Aż 40% deklaruje, że na suknię ślubną wyda poniżej 500 zł. Do 1000 zł wyda co piąty ankietowany (20%), a co czwarty (25%) planuje wydatek rzędu od 1001 do 2500 zł. Nic dziwnego, że przy tak dużych wydatkach panowie muszą zrezygnować z zakupu nowego garnituru. Aż 45% nowożeńców twierdzi, że nie ma w  planach takiego zakupu. Kolejne 45% na nowy garnitur wyda mniej niż 1000 zł.

wydatki na slub i wesele infografika

Poziom wydatków ślubnych najczęściej nie pozwala pokryć ich z bieżącego budżetu. Aż 45% oszczędza na ten cel, kolejne 27% przynajmniej częściowo będzie musiało się zapożyczyć.

A jakie prezenty w tym roku cieszą się największą popularnością? Ponad 60% Polaków planuje dać w prezencie ślubnym gotówkę i to nie małą. 47% wyda na ten cel od 251 do 500 zł, a kolejne 19% nawet do 1000 zł. Do pieniędzy część dołączy kartkę (22%) i kwiaty (21%). Względnie popularne są też artykuły wyposażenia wnętrz – tego rodzaju prezent zamierza wręczyć 15% respondentów.

Ślub przyjaciół czy kogoś z rodziny to również dobra okazja do uzupełnienia własnej garderoby. Połowa ankietowanych wybierze się do sklepu odzieżowego. Częściej będą to jednak kobiety (68%) niż mężczyźni (28%).

*PAYBACK Opinion Poll
To badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK w dniach 6-18 kwietnia 2016 metodą ankiety online na grupie 511 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.