W pielęgnacji okolic intymnych przydają się nie tylko kosmetyki, warto także zainwestować w doustny probiotyk.

Antybiotykoterapia przeciwko florze bakteryjnej

Podczas infekcji, także tych, które dotyczą okolic intymnych, lekarze często przepisują antybiotyki. Oczywiście, szybko uporają się one z infekcją, jednakże przy okazji, zniszczą bytującą w naszym organizmie pozytywną florę bakteryjną, która odpowiada za utrzymanie wewnętrznej równowagi. Dlatego, konieczne jest jej odbudowanie. Probiotyki przepisuje się już teraz standardowo, polecane są nie tylko przy antybiotykoterapii, ale także przy zatruciach pokarmowych. Warto jednak dobrać również probiotyk dedykowany drogom rodnym. Po chorobie bowiem, często pojawia się zapalenie pęcherza, grzybica czy inna infekcja okolic intymnych. Są one spowodowane obniżeniem odporności i właśnie zachwianiem równowagi flory biologicznej.

Jak działa probiotyk

Produkt taki jak prOVag® zawiera liofilizowaną zawiesinę żywych pałeczek kwasu mlekowego. Powodują one utrzymanie prawidłowego dla okolic intymnych, kwaśnego pH, które zapobiega rozwojowi bakterii i drobnoustrojów, które mają niekorzystny wpływ na organizm. Probiotyk przyjmowany podczas antybiotykoterapii i po jej zakończeniu przywraca florę bakteryjną, stanowiącą tę „barierę ochronną” organizmu, dzięki czemu zapobiega kolejnym infekcjom.

Kiedy przyjmować probiotyki

Jeśli chodzi o włączenie do diety probiotyków, podczas antybiotykoterapii, należy pamiętać, aby przyjmować je w odpowiednim odstępie od leków, tak żeby antybiotyki nie zneutralizowały ich działania. Probiotyki można stosować jednak nie tylko w czasie infekcji. Poleca się je kobietom w czasie menstruacji, kiedy łatwiej o infekcję dróg rodnych, podczas menopauzy, w połogu czy kiedy często korzystamy z jacuzzi, pływalni lub morskich kąpieli. Probiotyki przydają się nie tylko w okresie po infekcji, ale również w profilaktyce zakażeń okolic intymnych. Warto je zażywać, w myśl zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, tym bardziej, że dostępne są bez recepty, więc bez najmniejszego problemu można je nabyć w aptece.

Więcej informacji na temat probiotyku dostępnych jest na stronie www.provag.pl.