Tłuste plamy, zaschnięty brud, odciski palców, plamy po kosmetykach itp. Jak zadbać o lustro i skutecznie pozbyć się zabrudzeń?

Lustra są chyba w każdym domu. Znajdują się szczególnie w łazience, gdzie pełnią funkcję nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim funkcjonalną. Coraz chętniej stosuje się je w pokojach gościnnych, a nawet sypialniach. Wieszane są nie tylko na ścianie, ale również na meblach. Występują w większych wersjach, np. umieszcza się je na drzwiach dużych szaf z rozsuwanymi drzwiami. Jeśli masz w domu garderobę – dobrze będą się czuły w tego rodzaju pomieszczeniu.

Co powinnaś wiedzieć na temat luster?

Czy wiesz, że lustra powinno się wieszać na ścianie, zachowując odstęp od ściany? Zasady tej szczególnie powinnaś się trzymać, jeśli ścian, na której wieszasz lustro pokryte jest farbą albo tapetą. Chodzi tutaj o zachowanie cyrkulacji powietrza. To z kolei zapobiegnie szybkiemu matowieniu i starzeniu się lustra. Dobrze wiedzieć, że temperatura powyżej 45C° również nie są odpowiednie dla luster. Mogą je uszkodzić. Złym pomysłem jest narażanie go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, mocno rozgrzanych lamp czy palących się świec. Ostrożnie obchodź się również z tylną częścią lustra. Nie wolno jej moczyć ani skrobać. Na rynku dostępne są specjalne folie ochronne, które można łatwo przykleić. To najodpowiedniejszy rodzaj zabezpieczenia. Trudne w utrzymaniu są szkła metaliczne, ponieważ tych nie powinno się czyścić nawet za pomocą środków do szyb.

Jak myć lustra?

Nie są one wymagające. Wystarczy miękka ściereczka. Najlepiej, aby wykonana ona była z mikrofazy. Wówczas nie będzie zostawiała na powierzchni szkła drobnych „kłaczków”. Lubią się przyklejać. Są uciążliwe w usunięciu i nie wyglądają estetycznie. Pojedyncze plamy usunie zwykła, ciepła woda. Masz twardą wodę? Lepiej użyj destylowanej. Przy plamach, które trudniej usunąć dobrym rozwiązaniem będzie tradycyjny płyn do mycia szyb. Dobrze jest zawsze wytrzeć lustro do sucha. Zwłaszcza – jego brzegi. Są one bowiem wrażliwe na wilgoć. W dłuższej perspektywie czasu może powodować powstawanie korozji.

Jak pielęgnować stare lustra?

Te matowe, stare lubią wodę z dodatkiem skrobi ziemniaczanej. Co ciekawe, matowe lustro można przecierać przekrojonym ziemniakiem. Po 10 minutach spłucz wszystko wodą i wytrzyj lustro do sucha. Natomiast olej lniany przywróci dawny blask. Wystarczy tylko wetrzeć go w taflę.

Czego unikać?

Przede wszystkim zbyt silnych środków. Szkodzą im te przeznaczone do czyszczenia WC, rur, wszelkie rozpuszczalniki itp. Mogą uszkodzić powierzchnię lustra. To samo tyczy się narzędzi, których używamy. Często znaczenie ma nie to, jakiś środków używasz, ale czym czyścić lustro. Korzystaj tylko z miękkich, czystych ściereczek. Unikaj gąbek, zwłaszcza tych o chropowatych powierzchniach. Może to sprawić, że powierzchnia lustra zostanie porysowana. Unikaj również skrobania. Doprowadzi to do pęknięć, które można skleić, ale w miejscu użycia silikonu sanitarnego pozostanie czarna plama.

Więcej porad i artykułów na temat dbania znajdziesz na stronie Beluglass: http://beluglass.pl/artykuly/

Firma Beluglass  specjalizuje się w produkcji i montażu elementów szklanych wyposażenia wnętrz.