Porady jak cieszyć się latem w pełni, nie narażając jednak na uszkodzenia i zniszczenia swoich włosów.

Wakacje powoli dobiegają końca, choć w najbliższym czasie z pewnością możemy liczyć na jeszcze trochę gorących dni. Choć lato kojarzy nam się ze słońcem, ciepłem i idealną pogodą do aktywności na zewnątrz, ma też swoje negatywne strony. Promieniowanie ultrafioletowe, nierozerwalnie związane ze słońcem, może być również przyczyną uszkodzeń w naszym ciele. Negatywnie wpływa na oczy czy skórę, jednak z roku na rok świadomość jest coraz większa i lepiej chronimy te części ciała. Nieco inaczej jest z włosami, o których często zapominamy, a które również ulegają uszkodzeniom.

Ochrona głowy

Ochrona naszej głowy przed słońcem jest bardzo istotna nie tylko kiedy ważne jest dla nas dbanie o włosy, ale także ze względu na ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. Jeśli zamierzamy spędzić kilka godzin w miejscu, gdzie trudno nam będzie znaleźć cień lub osłonę przed słońcem, zdecydowanie powinniśmy zabrać ze sobą kapelusz lub czapkę. Ponadto, dbanie o włosy to nie tylko pielęgnacja samych włosów, ale także skóry głowy. Podczas dużych upałów brak nakrycia głowy może skutkować poparzeniem delikatnej skóry głowy, która zazwyczaj nie jest narażona na tak duże promieniowanie. W konsekwencji skóra zacznie się łuszczyć i będzie przesuszona, a to przecież zdrowa skóra głowy jest gwarancją zdrowych włosów.

Ochrona UV

Jeśli zastanawiamy się jak dbać o włosy w okresie letnim, zdecydowanie warto zainteresować się kosmetykami przeciwsłonecznymi do włosów. Promieniowanie słoneczne oraz ciepło wpływa na włosy negatywnie – stają się one przesuszone i zniszczone. Do wyboru mamy szeroki asortyment produktów, które wspomogą nasze dbanie o włosy. Jeśli chcemy nosić włosy rozpuszczone, najlepiej sięgnąć po lekkie mgiełki czy odżywki z filtrem w sprayu. Związane włosy możemy potraktować kosmetykiem o bogatszej formule, np. olejkiem.

Kąpiele w morzu

Większość z nas kojarzy sceny z filmów, gdzie kobieta zażywająca kąpieli w morzu czy jeziorze zarzuca swoimi długimi włosami do tyłu, rozpryskując przy tym wodę. Jeśli jednak dbanie o włosy jest naszym priorytetem, kąpiel z rozpuszczonymi włosami nie jest dobrym pomysłem z kilku powodów. Przede wszystkim, mokre włosy są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia. Ze względu na to o wiele łatwiej o uszkodzenia wywołane zarówno promieniowaniem UV, jak i mechaniczne – ciągnięcie, pocieranie ręcznikiem itd. Kąpiele w słonej wodzie szkodzą podwójnie, ponieważ po wyjściu na brzeg woda odparowuje z włosa, pozostawiając jednak we włosach sól. Jak dbać o włosy, jeśli nie chcemy całkowicie zrezygnować z letnich kąpieli? Przed wejściem do wody należy obficie nałożyć na włosy olejek (najlepiej z filtrem UV), a następnie związać je w ciasny kok. Włosy nasiąknięte olejkiem wchłoną o wiele mniej wody, kok z kolei zmniejsza powierzchnię kontaktu ze słońcem i chroni przed mechanicznym uszkodzeniem. Po kąpieli wystarczy rozpuścić koka i umyć włosy w słodkiej wodzie.

Pielęgnacja na co dzień

Poza powyższymi wskazówkami trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji włosów na co dzień. Choć latem częściej kontrolę nad nami przejmuje lenistwo, zdecydowanie nie warto mu się poddawać. Bogate odżywki i maski wspomogą włosy w tym trudnym okresie i nadadzą im blasku i miękkości. Olejki zabezpieczające końcówki przed uszkodzeniami i przesuszeniem także są mile widziane. W okresie wakacyjnym dobrze jest dać włosom trochę luzu i nie męczyć ich suszarką, lokówką czy prostownicą. Po sezonie, w celu odświeżenia fryzury udajmy się do fryzjera i podetnijmy zniszczone końcówki.

Wiedząc jak dbać o włosy latem możemy zapobiec ich uszkodzeniom. Warto pamiętać, że raz zniszczona łuska włosa nie odzyska zdrowia, możemy jedynie zatuszować uszkodzenia. Dbając o włosy latem, oszczędzamy sobie tygodni lub miesięcy prób poprawienia ich kondycji, co często nie przynosi oczekiwanego rezultatu – włosy są suche, puszą się i kruszą. Odpowiednia pielęgnacja jest jednak ważna przez cały rok, aby cieszyć się pięknymi i lśniącymi puklami zarówno latem, jak i zimą.