Moda na zamsz regularnie powraca do łask, dlatego warto mieć w swojej szafie parę botków czy też czółenek z tego materiału. Od dawna miałaś ochotę kupić zamszowe buty, ale wydają ci się trudne w pielęgnacji? Poznaj kilka prostych sposobów, które sprawią, że twoje wymarzone obuwie z zamszu będzie zawsze wyglądać jak nowe.

Ochrona jeszcze przed wyjściem z domu

Podstawą dbania o zamszowe obuwie jest zabezpieczenie go przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych jeszcze na długo przed wyjściem z domu. Zamszowe czółenka na słupku posłużą znacznie dłużej, jeśli przed pierwszym założeniem użyjesz odpowiedniego środka impregnującego. Nigdy nie sięgaj po produkty przeznaczone dla zwykłej skóry czy też dość podobnego na pierwszy rzut oka nubuku.  

Specjalne preparaty do impregnacji zamszu są stosunkowo niedrogie i proste w użyciu. W przypadku sprayu wystarczy rozpylić go w odległości ok. 20 cm od powierzchni buta, a następnie pozwolić butom schnąć przez co najmniej pół godziny. Takie zabezpieczenie obuwia chroni je przed wilgocią. Specjalna wodoodporna warstwa może jednak nie pomóc podczas ulewy czy też obfitych opadów śniegu, dlatego w takie dni lepiej zostawić ulubione zamszowe botki w domu.

Zainwestuj w odpowiednie akcesoria czyszczące

Wiele kobiet rezygnuje z noszenia zamszowych butów, gdy te zaczynają tracić swój atrakcyjny wygląd. Wystarczy jednak kupić kilka produktów do czyszczenia zamszu lub ewentualnie sięgnąć po domowe sposoby, żeby obuwie znowu wyglądało jak nowe. Na początek warto zainwestować w specjalną szczotkę z gumką, która pomoże w usunięciu drobnych plam, brudu oraz błota.

W sklepach obuwniczych bez problemu znajdziesz potrzebne akcesoria. Warto także pomyśleć o specjalnych olejkach przywracających kolor i poprawiających ogólny wygląd materiału. Jeśli chcesz szybko wyczyścić zamszowe kozaki, a nie masz w domu odpowiednich produktów, to możesz posłużyć się np. talkiem i szczotką, a nawet skórką chleba. Zamsz należy zawsze czyścić na sucho, a na koniec zaimpregnować specjalnym preparatem i pozostawić do wyschnięcia.

Nigdy nie susz na kaloryferze

Zamszowe buty wymagają naprawdę delikatnego traktowania. Jeśli uległy zamoczeniu, to nigdy nie susz ich na kaloryferze lub przy pomocy suszarki. Ten z pozoru najprostszy sposób może nieodwracalnie zniszczyć materiał oraz pozostałe elementy buta. Należy także unikać długotrwałego wystawiania lub suszenia w ostrym słońcu, ponieważ oryginalny kolor butów może wypłowieć.

Jeśli zaskoczył cię deszcz i buty uległy zamoczeniu, to lepiej zostawić je w domu do wysuszenia z dala od źródeł ciepła. Sprawdzonym domowym sposobem jest włożenie do butów papierowych gazet. W przypadku bardzo mokrego obuwia można je wymieniać co jakiś czas. Kolejnym niezawodnym pomocnikiem jest zwykły ryż, który ze względu na swoje właściwości higroskopijne wchłania wilgoć. Szybka reakcja może sprawić, że buty nie zostaną uszkodzone i będzie można je jeszcze nie raz założyć.