Najczęściej popełnianymi błędami przy wykonywaniu makijażu są te związane z doborem i użyciem pudru. Puder może upiększyć twarz, ale także sprawić, że będzie wyglądać nienaturalnie albo nawet komicznie. Dlatego warto się nauczyć, jak nakładać puder, by efekt był idealny!

Po co używać pudru?

Abyś wiedziała, jak nakładać puder, musisz dobrze poznać jego rolę w codziennym makijażu. Główną rolą pudru jest zmatowienie twarzy i jej wygładzenie. Właściwie nałożony puder sprawi, że wszelkie drobne przebarwienia skóry znikną, a twarz nabierze idealnej gładkości. Puder utrwala efekty podkładu i korektora, dzięki czemu makijaż jest jeszcze trwalszy.

Ilość nakładanego pudru

Pamiętaj o odpowiedniej ilości i nie nakładaj za dużo pudru. Wystarczy cieniutka warstwa, aby ujednolicić koloryt cery. Lepiej żeby kosmetyku było mniej, niż za dużo. Jeśli nałożysz zbyt wiele pudru, szczególnie jeśli będzie w nieodpowiednim odcieniu, uzyskasz nienaturalny efekt. Nie zakryjesz w ten sposób blizn czy wypukłych krostek, możesz tylko sprawić, że będą jeszcze bardziej widoczne. Aby zakryć tego typu niedoskonałości, lepiej użyć korektora.

Sposób nakładania

Najlepiej nanieść niewielką ilość pudru na czoło, kości policzkowe i na zewnętrzne brzegi żuchwy (pomiędzy uszami i brodą). Następnie delikatnie, kolistymi ruchami, rozprowadzić na całej twarzy, aż do linii włosów i nieco na szyję, aby nie uzyskać efektu maski. Jeśli akurat ubrałaś bardziej skąpą bluzkę lub sukienkę, możesz delikatnie musnąć pudrem skórę dekoltu. Pamiętaj, by puder nakładać zanim zaczniesz robić makijaż oczu.

Puder prasowany nakładaj za pomocą gąbeczki lub puszka. Do cieńszej warstwy wykorzystaj gąbeczkę, grubszą nałożysz puszkiem. Puder prasowany nie nada się do ukrycia cieni pod oczami, gdyż podkreśla drobne zmarszczki, które w tych okolicach się pojawiają.

Pokruszony puder prasowany uratujesz, zmieniając go w puder w kremie. Wystarczy zmieszać pokruszony puder ze specjalną bazą. Puder w kremie nałożysz bądź przy pomocy aplikatora, lub opuszkiem palca – tak, jakbyś nakładała krem pielęgnacyjny.

Puder sypki nałożysz przy użyciu dużego pędzla. Do nakładania pudru będziesz potrzebowała dużego, okrągłego pędzla o miękkim włosiu. Zacznij od nakładania pudru na środek twarzy – od czoła do brody. Następnie delikatnie nakładaj go na brzegi twarzy i szyję.

Podobnie jak w pudrach sypkich, do nakładania pudru w kulkach będziesz potrzebowała specjalnego pędzla. Istotną zaletą pudru w kulkach jest to, że w każdym opakowaniu masz kilka odcieni kulek, dzięki czemu efekt aplikacji jest naturalny, a Ty możesz sama zmieniać odcień pudru, usuwając poszczególne odcienie kulek.

22,60
Bourjois Blush Woman 54 Rose Frisson

7,99
W7 Cosmetics Candy Blush róż policzków odcień Gossip 6g

58,99
Lumene NORDIC NUDE – LIGHT REFLECTING BLUSH – Rozświetlający róż do policzków – 3 LUMNLBRPO-DOPO-01

159
Chanel Joues Contraste Róż do policzków nr 03 Brume Dor – 4g

24
Maybelline New York Master Blush Palette nr 10

22,90
Ecocera ECOCERA PUDER BRONZUJĄCY BALI 10G

113,50
Clarins Cheeky Boum Joli Blush RÓŻ W KAMIENIU 5g

20,99
Ecocera ECOCERA PUDER BRONZUJĄCY INDIA 10G

189
Sisley Phyto-Blush Eclat róż policzków 2 Pinky Berry – 7g


Dobór odcienia pudru

Odcień pudru zawsze musi odpowiadać kolorytowi cery. Nie zapominaj o tym także po urlopie albo gdy zaczynasz korzystać z solarium. Użycie zbyt jasnego, a tym bardziej ciemnego koloru, przyczyni się do powstania bardzo nienaturalnego wyglądu. Puder, będąc podstawą makijażu, nie pełni funkcji bronzera. Nie powinien nadawać twarzy koloru, tylko w naturalny sposób ją matować i upiększać. Wybierając puder, warto zobaczyć, jak prezentuje się na twarzy w świetle dziennym.