Skóra na ustach jest cienka i wrażliwa. Usta często pękają, pierzchną i wysychają. Jak więc je pielęgnować, aby były gładkie i piękne?

Usta mają bardzo cienką skórę, nie pokrywają ich włoski ani warstwa lipidowa tak jak resztę skóry. Naczynia krwionośne znajdują się tuż pod nabłonkiem dlatego są czerwonego lub różowego koloru. Nawykiem każdej kobiety powinno być smarowanie ust balsamem bądź pomadką ochronną!

Usta spierzchnięte wyglądają nieapetycznie i możesz zapomnieć wtedy o szmince, która jeszcze bardziej to uwidoczni. Różowe, aksamitnie gładkie i nawilżone przyciągają męskie spojrzenia… O ich pielęgnację powinnaś dbać równie systematycznie jak i o resztę ciała.

W jaki sposób możesz pielęgnować swoje usta?

1. Peeling i masaż
Najlepiej wykonaj go szczoteczką do zębów. Jest szorstka i doskonale wpłynie na ukrwienie ust oraz na usunięcie martwego naskórka. Pamiętaj jednak, aby nie masować zbyt mocno, ponieważ możesz je podrażnić. Prostym sposobem jest także peeling cukrowy. Wystarczy zanurzyć w cukrze zwilżony palec i delikatnie masować nim wargi. Po usunięciu wysuszonej skóry, koniecznie natłuść usta.

2. Maseczka
Nałóż na usta grubą warstwę miodu i pozostaw przez ok. 10 minut. Po tym czasie możesz swobodnie zlizać miód. To jeden z najlepszych sposobów na gładkie usta. Popękane usta możesz też natłuścić oliwą z oliwek. Polecam także posmarowanie ust na noc wazeliną – rano na pewno będą miękkie.

3. Ochrona
Podstawową ochronę daje pomadka z woskiem i tłuszczami potrzebnymi do pielęgnacji ust – zapobiegają one wysuszaniu. Najlepsze pomadki to te, które zawierają aloes, wosk pszczeli, witaminy A i E, pantenol oraz filtry UV. Należy je stosować kilka razy dziennie, zwłaszcza podczas wzmożonego nasłonecznienia lub chłodu.

4. Nie oblizuj!
Robisz to niekontrolowanie, a to również wpływa na wygląd ust. Szczególnie jeśli robisz to zimą, wysuszenie ust gwarantowane. Zapomnij też o skubaniu i obgryzaniu odstającego naskórka. Możesz doprowadzić do powstawania krwawiących ranek, a to znacznie przedłuży czas gojenia się skóry na ustach. Ból i pieczenie podrażnionej skóry ust może też zwiększyć jedzenie kwaśnych, słonych i pikantnych potraw.