Polska zima nie rozpieszcza. Niskie temperatury i silny wiatr to czynniki, które niekorzystnie wpływają na kondycję naszych włosów. Jak więc pielęgnować je o tej porze roku, aby były zdrowe i lśniące na wiosnę?

Podstawową zasadą pielęgnacji jest odpowiedni dobór preparatu do rodzaju włosów. Dlatego na początku trzeba określić, co zimą sprawia nam największy problem. Czy są to np. suche, łamliwe koncówki, czy też przetłuszczanie. Trzeba pamiętać, że innego rodzaju kosmetyków będą wymagać włosy farbowane, a innego cienkie. Jeśli nie mamy pewności, jakiego rodzaju kosmetyków będą potrzebować nasze włosy zimą, warto spytać o poradę zaufanego fryzjera.

Silna maska czy lżejsza odżywka?

Kiedy już ustalimy, co dolega naszym włosom, można śmiało wybierać się na zakupy. Zimą, kiedy włosy tracą swoją siłę i blask, warto postawić na bardziej intensywną regenerację i zaopatrzyć się zarówno w odżywkę, jak i w maskę. Eksperci zalecają, by odżywkę stosować po każdym myciu, a maskę raz lub dwa razy w tygodniu. Maski są mocniejsze od odżywek, dlatego nie należy ich używać zbyt często.

Najlepiej kupować szampon, maskę i odżywkę z jednej linii, np. Garnier, wtedy stosowana pielegnacja włosów będzie kompleksowa i skuteczna. Zimą dobrze sprawdzają się maski i odżywki zawierające wyciągi z owoców. Z kolei produktem, który może pomóc w walce z rozdwojonymi końcówkami będzie olejek arganowy lub kokosowy. Jeśli natomiast naszym problemem jest przetłuszczająca się skóra głowy, należy wybrać szampon zawierający np. ekstrakt z pokrzywy lub czarnej rzepy.

Pomyśl, zanim nałożysz

Bardzo częstym błędem jest nakładanie maski czy też odżywki aż od skóry głowy. Takie działanie, w połączeniu z noszeniem czapki, może doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania się włosów. Dlatego preparaty nawilżające czy regenerujące powinny być rozprowadzane wyłącznie mniej więcej od 1/3 długości włosów do ich końców.

Należy również pamiętać, aby nie trzymać preparatu na włosach dłużej, niż zaleca producent. To, że spłuczemy odżywkę po 10, a nie po 5 minutach, nie oznacza, że włosy będą lepiej odżywione. W ten sposób można je niepotrzebnie dodatkowo obciążyć. W przypadku pielęgnacji włosów ogromne znaczenie ma także systematyczność. Dzięki temu możemy być pewne, że wiosną będziemy cieszyć się zdrowymi i lśniącymi kosmykami.