Powrót do formy po ciąży to temat, który wielu młodym mamom spędza przysłowiowy sen z powiek. Po części dlatego, że ćwiczenia po porodzie to często ostatnia rzecz, o której się myśli krótko po tym, gdy na świecie pojawi się dziecko. Po drugie – ciało kobiety w ciągu niecałego roku przeżyło przecież rewolucję. Co zrobić, żeby szybko móc znów cieszyć się piękną sylwetką?

Nie zawsze trzeba odchudzać się po ciąży – szczęściary po kilku miesiącach dochodzą do formy bez większego wysiłku. Dla wielu kobiet odchudzanie po ciąży jest jednak faktem. Żeby nie trwało ono długo i było efektywne, o wagę nie tylko warto, ale i trzeba dbać przez cały okres ciąży i połogu. Dzięki temu będzie można bez problemów schudnąć po porodzie – i to bez stresu oraz głodówki.

Powrót do formy

Przyrost masy ciała kobiety w ciąży zależy od jej wagi wyjściowej. Te z niedowagą mogą przytyć w ciąży nawet do 20 kg, natomiast te, które przed ciążą miały nadwagę, tylko do około 10 kg. Niektórym zdarza się przytyć nawet blisko 30 kg. Reguły nie ma. Kiedy jednak odejmiemy od tego wagę dziecka, wód płodowych i łożyska, okazuje się, że do zrzucenia wcale nie zostaje tak dużo, jak wydawało się na początku. Jeśli więc postawimy na racjonalne odżywianie i ćwiczenia fizyczne, już w stosunkowo niedługim czasie po porodzie uda się wrócić do formy sprzed ciąży.

Według badań naukowców idealny czas na zrzucenie zbędnych kilogramów po ciąży to pierwsze 6, 8 miesięcy od momentu, kiedy na świecie pojawi się dziecko. Kobiety nie powinny jednak odchudzać się tylko dietą, a jedynie stopniowo zwiększać aktywność fizyczną. Trzeba także pamiętać, że zgubienie wszystkich nadprogramowych kilogramów po ciąży nie jest możliwe od razu. Specjaliści są zdania, że w tym okresie bezpiecznie jest chudnąć około 0,5 kg tygodniowo. Jeśli po roku od porodu nadal będziemy ważyć więcej niż przed ciążą, szanse na odzyskanie wagi sprzed ciąży maleją. Jak się odchudzać się, aby uzyskać zadowalający efekt? Przede wszystkim należy postępować w sposób racjonalny i systematyczny. Trzeba też pamiętać, że okres połogu i karmienia piersią rządzi się swoimi prawami i nakłada pewne ograniczenia związane z wysiłkiem fizycznym.

Odchudzanie po ciąży – jak zacząć

Przede wszystkim – powoli. Dajcie sobie czas. Jeśli zastanawiacie się, jak stracić nadprogramowe sadełko i pozbyć się brzucha po ciąży, pamiętajcie, że nie trzeba od razu spędzać trzech godzin na siłowni albo przepływać kilkudziesięciu basenów. Po porodzie znacznie spada kondycja, osłabiają się mięśnie, a więzadła stają się bardziej narażone na kontuzje. Na początek wystarczą więc regularne spacery. Ponieważ przez pierwsze tygodnie po porodzie nie należy przeciążać mięśni brzucha, bardziej zaawansowane ćwiczenia po prostu nie są wskazane.

Regularne spacerowanie pozwoli przygotować ciało do tego, jak ćwiczyć po porodzie. Po około dwóch miesiącach śmiało można włączyć do codziennej aktywności fizycznej bieżnię, hantle, a nawet ćwiczenia wykorzystujące technologię EMS. Trening EMS jest krótszy, niż zwykły trening na siłowni. Trwa tylko 30 minut, tak więc nie tylko zadba o kobiecą sylwetkę, ale też pozwoli zaoszczędzić tak cenny dla młodej mamy czas. Tym bardziej, że metoda EMS umożliwia także treningi personalne w domu Klienta. Pamiętajcie też, że osiągnięcie idealnej sylwetki wymaga trzech rzeczy: silnej woli, rozsądku i umiaru. To na pewno zagwarantuje sukces!