Wygląd zewnętrzny jest niezwykle istotny dla każdego z człowieka. Każdy z nas chce na co dzień dobrze się prezentować, czuć się atrakcyjnie dla siebie samego oraz otoczenia, ludzie dzięki ubraniom wyrażają siebie, bunt przeciw otoczeniu, jednym słowem- moda pełni mnóstwo różnorodnych funkcji. Dla każdego słowo to rozumiane jest inaczej, ale jedną z jego najpopularniejszych interpretacji jest przekonanie, że są to ubrania najbardziej w danym okresie popularne, „trend sezonu”. Dlatego też kiedy nadchodzi czas dla kolorowych spodni, bufiastych bluzek czy kaloszy, na ulicach można dostrzec dziewczyny wyglądające jak klony bądź mężczyzn przypominających wyjęty z wystawy sklepowej manekin. Czy warto ślepo podążać za modą?

Nowości w sklepach pojawiają się wraz z nadejściem nowego sezonu i są wyznacznikiem tego, co jest aktualnie na topie. Przez to jest niezwykle trudno znaleźć w sklepach cokolwiek innego i nawet jeśli nie odpowiadają nam np. błyszczące, pikowane kurtki to wybór mamy ograniczony- aby znaleźć coś innego trzeba na zakupy poświęcić więcej czasu, przejść więcej sklepów, więcej się naszukać.

Niektórym, aby wpasować się w obowiązujące trendy, wystarczy aktualna oferta popularnej sieciówki. Ale przecież moda nie musi tak wyglądać. Trzeba pamiętać, że to ubrania są dla ludzi, a nie odwrotnie. Wszystko jest oczywiście kwestią gustu, ale przecież każdy człowiek ma inny, niektórzy wolą nosić trampki, inni wysokie kozaki, a inni eleganckie szpilki.

Moda jest od tego, aby się nią bawić, wybierać najbardziej interesujące kombinacje i najbardziej pasujące dla nas dodatki, niekoniecznie zgodne z najbardziej aktualnym i polecanym przez liczne celebrytki trendem. Trzeba pamiętać, aby nie zatracić się w ślepej pogoni za ideałami prezentowanymi przez sklepy, a wybierać ubrania, które nas zaciekawią. Przecież nie wszyscy mają pieniądze, aby każdego sezonu wymieniać całą swoją garderobę tylko dlatego, że coś innego jest aktualnie na topie.

Trzeba pamiętać, że to moda jest dla nas, a nie my dla mody. Nie trzeba co miesiąc kupować nowych ubrań, aby czuć się atrakcyjnie i być dobrze ubranym, niezależnie czy zrobiło się zakupy w najmodniejszej i najdroższej sieciówce, czy też w zwykłym second-handzie.