Pryszcze – pojawiają się zawsze w najmniej odpowiednim momencie. Dlaczego są tak złośliwe? Przyczyn jest kilka. Często pod wpływem stresu zmienia się poziom hormonów w organizmie i gruczoły łojowe zaczynają pracować z podwojoną siłą – efektem są ropne wypryski. Podrażniona skóra np. przez zbyt częste wykonywanie peelingów, testowanie nowych kosmetyków, także reaguje wypryskami. Zdarza się również, że u niektórych kobiet kilka dni przed miesiączką cera staje się dużo bardziej wrażliwa i podatna na bakterie.

Jest kilka sposobów na szybkie pozbycie się pryszczy tak, aby zapobiec dalszemu ich rozwojowi. Przeczytaj poniższe wskazówki, a dowiesz się jak szybko pozbyć się niechcianych pryszczy.

Pasta do zębów

Biała pasta do zębów (nie żel) stosowana na pryszcze jest znanym, domowym sposobem na pryszcze. Miętowa pasta do zębów zazwyczaj wysusza krostki i pomaga w szybszym leczeniu. Przed spaniem nałóż pastę na wyprysk i pozwól zaschnąć jej na twarzy. Po obudzeniu umyj twarz, a pryszcz powinien być już mniejszy.

Lód

Przykładanie lodu to kolejny sposób na szybkie pozbycie się pryszczy. Wystarczy, że zawiniesz kostkę lodu w kawałek szmatki i przyłożysz na krostę przez około 20-30 sekund. Powtarzaj tą czynność kilka razy w ciągu dnia, aby znacznie zmniejszyć obrzęk pryszcza, zmrozić pory i łatwo usunąć brud i tłuszcz. Nie stosuj tej techniki jeśli masz wrażliwą skórę, ponieważ może ona spowodować podrażnienia.

Sok z cytryny

Zastanawiasz się jak pozbyć się pryszcza na nosie czy czole? Sok z cytryny może okazać się bardzo pomocny. Aplikowanie soku z cytryny na zainfekowane miejsca jest jednym z łatwiejszych sposobów na pozbycie się pryszcza. Przed położeniem się spać, wmasuj trochę soku z cytryny w pryszcza i pozostaw na noc. Pryszcze i krostki po takim zabiegu na pewno będą mniej zauważalne albo nawet znikną całkowicie.

Pasta z kurkumy

Kurkuma to przyprawa, która działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie. Aby przygotować pastę na jedno miejsce wystarczy wszystko zmieszać w małej ilości na łyżce stołowej.

Przepis na pastę z kurkumy:

  • jogurt naturalny,
  • kurkuma,
  • odrobina oliwy z oliwek lub innego oleju.

Jogurt mieszasz z kurkumą i odrobiną oliwy i nakładasz punktowo na pryszcze, które chcesz zniszczyć. Pastę wsmaruj na ok. pół godziny przed położeniem się spać. Pasta zdąży zaschnąć i nie pobrudzi pościeli. Rano możesz zauważyć, że wszelkie niedoskonałości wyglądają o wiele lepiej, po 2-3 dniach nie ma śladu po pryszczach, nawet tych największych.