Rozstępy są powszechnym problemem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od płci i wieku. Są to pionowe lub poziome linie na skórze, zwykle o kolorze różowym lub purpurowym, które z czasem stają się białe. Zmiany te powstają w wyniku nagłego rozciągnięcia skóry, co może mieć miejsce podczas ciąży, szybkiego przybierania lub szybkiej utraty wagi, a także w wyniku zbyt szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania. Chociaż rozstępy nie są szkodliwe dla zdrowia, mogą wpływać na samoocenę i komfort psychiczny osoby, u której się pojawiły. W artykule tym omówimy metody pozwalające pozbyć się rozstępów.

Czym są rozstępy i jakie są przyczyny ich powstania?

Rozstępy to nieestetyczne zmiany na skórze, pojawiające się najczęściej w okolicy ud, brzucha, piersi, pośladków i ramion. Przybierają postać widocznych na skórze linii, które początkowo mają kolor czerwono-fioletowy, który w późniejszym czasie zmienia się na perłowo-biały. Rozstępy są wynikiem pęknięcia skóry – nagły przyrost masy ciała, szybki wzrost, ciąża, zmiany hormonalne, stosowanie sterydów, skłonności genetyczne powodują, że włókna kolagenowe i elastyczne w skórze rozciągają się i ulegają zniszczeniu.

Rozstępy nie tylko wpływają negatywnie na nasz wygląd, ale mogą także pogarszać naszą samoocenę i pewność siebie. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie ich widoczności. W Internecie znaleźć można mnóstwo domowych rozwiązań, które pomóc mają w niwelacji powstałych rozstępów. Stosowanie kremów, olejków, masaży mogą oczywiście nieco poprawić stan skóry i zwiększyć jej elastyczność, natomiast ich stosowanie zdecydowanie lepsze efekty przyniesie jeszcze przed powstaniem rozstępów, w ramach odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Jak skutecznie radzić sobie z rozstępami?

Gdy się pojawią, wszystkie te sposoby będą mało skuteczne. Natomiast można wówczas zastosować zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które zdecydowanie lepiej sobie z nimi poradzą, poprawiając stan skóry w miejscach powstania rozstępów oraz zmniejszając ich widoczność.

Resurfacing – usuwanie rozstępów laserem FRAX

Resurfacing to jedna z metod redukcji rozstępów, która polega na głębokiej odnowie skóry w miejscy działania zabiegu. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą lasera, który emituje promienie bezpośrednio w miejscu powstania rozstępów, tworząc „mikroskopowe uszkodzenia skóry spowodowane podgrzaniem tkanek” – jak czytamy na stronie internetowej kliniki One Clinic Warszawa, w której przeprowadza się ten zabieg, wykorzystując innowacyjne urządzenie, które – mimo tak silnego oddziaływania – nie uszkadza zewnętrznych warstw skóry, a trafia bezpośrednio w źródło problemu, stymulując skórę do mocnej odnowy.

Pigmentacja kamuflująca – by zatuszować blizny

Pigmentacja kamuflująca to kolejny zabieg, który można zastosować, chcąc zminimalizować widoczność rozstępów. Polega na podskórnym wprowadzaniu barwnika, w celu wyrównania koloru skóry w miejscu blizny i ukrycia niedoskonałości. W kontekście rozstępów pigmentacja kamuflująca ma na celu zatuszowanie widocznych na skórze zmian, które są wynikiem nagłego rozciągnięcia skóry. Podczas zabiegu, za pomocą specjalnego urządzenia do tatuażu, wyposażonego w cienką igłę, pod skórę, w miejsca gdzie rozstępy są najbardziej widoczne, wprowadza się pigment. Kolor barwnika dobierany jest tak, aby jak najbardziej odpowiadał naturalnemu odcieniowi skóry, co pozwala uzyskać jak najbardziej naturalny efekt.

Mikropunktura – redukcja rozstępów poprzez stymulację procesów naprawczych skóry

Mikropunktura to zabieg, który także może pomóc w redukcji widoczności rozstępów na skórze. Jest to metoda, która bazuje na precyzyjnych nakłuciach skóry w celu stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, co pomaga poprawić jej elastyczność, a tym samym zredukować widoczność rozstępów. Zabieg polega na delikatnym nakłuwaniu skóry za pomocą igły lub specjalnego urządzenia do mikropunktury. Proces ten stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w warstwie skóry, co może pomóc w naprawie uszkodzeń zmian, zwanych rozstępami.

Redukcja rozstępów – gdzie najlepiej wykonać?

Redukcja rozstępów to proces zmniejszania widoczności lub całkowitej eliminacji rozstępów na skórze, zwykle za pomocą procedur medycznych lub kosmetycznych. Istnieje wiele miejsc, w których można skorzystać z takiej pomocy, natomiast ze względu na bezpieczeństwo i satysfakcjonujące efekty, warto wybierać te o potwierdzonej renomie. Jeśli interesuje Cię klinika, w której możesz liczyć na redukcję rozstępów, to One Clinic w Warszawie jest jedną tych, które oferują szeroką gamę zabiegów i procedur, w tym redukcję rozstępów. W klinice stosowane są najnowsze technologie i techniki, które pozwalają na osiągnięcie efektów bezpiecznie i skutecznie.

Mówiąc o rozstępach warto zdać sobie sprawę z tego, że w ich przypadku doskonale sprawdza się zasada – im wcześniej, tym lepiej. Oznacza to, że im wcześniej zajmiemy się powstałymi zmianami, tym lepsze będą tego efekty. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który analizując rozstępy powstałe na naszej skórze, będzie w stanie określić metody i zabiegi, które należy zastosować, by poprawić jej stan i zmniejszyć widoczność rozstępów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj