Na noszenie soczewek kontaktowych decyduje się coraz więcej osób. Mają one ogromną przewagę nad okularami. Należy jednak pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. Tylko wtedy szkła kontaktowe będą bezpieczne i zapewnią maksymalny komfort widzenia.

Pielęgnacja soczewek jest istotna – bez względu na to, czy zdecydujesz się na soczewki Acuvue Oasys czy szkła innej marki oferowane m.in. przez sklep internetowy Vision Express lub inne salony optyczne. Wyjątek mogą stanowić jedynie soczewki jednodniowe, których specyfika z góry zakłada brak jakiejkolwiek pielęgnacji.

Podstawowe zasady pielęgnacji soczewek kontaktowych

Przestrzeganie zasad pielęgnacji soczewek kontaktowych odgrywa istotną rolę, ponieważ zmniejsza ryzyko infekcji oczu. Pamiętaj, że na powierzchni szkieł gromadzą się osady białkowo-tłuszczowe, które stanowią doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów. Jeśli zainfekowaną soczewkę założysz na oko, problem murowany.

 1. Przygotowanie soczewek do oczyszczania
 • Dokładnie umyj ręce, wycierając je do sucha (najlepiej świeżym ręcznikiem).
 • Płynem pielęgnacyjnym do soczewek dokładnie oczyść pojemniczek.
 1. Czyszczenie soczewek
 • Zdjętą soczewkę połóż na dłoni.
 • Zaaplikuj kilka kropli płynu pielęgnacyjnego na powierzchnię soczewki.
 • Małym palcem drugiej ręki delikatnie pocieraj powierzchnię soczewki, przeznaczając na to ok. 10 sekund (na każdą stronę).
 • Wyczyszczoną soczewkę dokładnie spłucz płynem pielęgnacyjnym.
 1. Przechowywanie soczewek
 • Płyn pielęgnacyjny wlej do obu komór pojemniczka. Nigdy nie stosuj do tego celu wody – ani przegotowanej, ani tym bardziej z kranu. Nie jest polecana także woda mineralna. Musi to być specjalny płyn pielęgnacyjny.
 • Włóż oczyszczoną soczewkę – zwróć uwagę, by jej powierzchnia była całkowicie zanurzona w płynie.
 • Zakręć pojemnik.

W ten sam sposób postępuj z drugą soczewką. Zwróć przy tym uwagę, by konkretne szkło zawsze zakładać na to samo oko – nie pomyl więc komór pojemniczka. Noszenie soczewki raz na jednym, raz na drugim oku nie jest polecane z uwagi na większe ryzyko infekcji. Wszelkie zakażenia bardzo łatwo się rozprzestrzeniają – czasami wystarczy tylko pomylić komorę pojemniczka.

Warto pamiętać, że szkła kontaktowe należy oczyszczać każdorazowo po zdjęciu soczewek. Dotyczy to szkieł noszonych w trybie tygodniowym, dwutygodniowym czy miesięcznym.

Nie masz czasu na pielęgnację? Wybierz soczewki jednodniowe

Jeśli codzienna pielęgnacja soczewek kontaktowych zajmuje ci wiele czasu, nie musisz wracać do okularów. Wystarczy, że wybierzesz soczewki jednodniowe, np. Acuvue Oasys. Ich zaletą jest to, że zdejmujesz je wieczorem i wyrzucasz do kosza, a nową parę zakładasz rano. Nie trzeba więc pamiętać o oczyszczaniu z osadów białkowych, zanurzania w płynach, regularnym czyszczeniu i wymianie pojemniczka do przechowywania.

Pamiętaj także o tym, by nigdy nie pożyczać noszonych już raz soczewek innym osobom. Nie zakładaj też nigdy szkieł kontaktowych, które nosiła inna osoba.