Zmarszczki nie są jedyną oznaką, świadczącą o starzeniu się skóry twarzy. Sen z powiek wielu kobiet spędzają także inne objawy nieubłaganie mijającego czasu – utrata jędrności skóry, zmniejszenie jej gęstości, opadanie owalu twarzy i w konsekwencji nawet zmiana rysów. Całe szczęście, istnieją skuteczne sposoby przeciwdziałania wszystkim wymienionym objawom starzenia się skóry. Przedstawiamy najważniejsze z nich!

Dlaczego skóra traci gęstość i jędrność?

Starzenie się jest procesem naturalnym, jednak istnieje wiele czynników, które mogą go jeszcze bardziej przyspieszać. Są nimi np.:

  • brak odpowiedniej pielęgnacji skóry,
  • niezdrowa dieta,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • nadużywanie alkoholu, palenie papierosów,
  • nadmierna ekspozycja na promienie UV, korzystanie z solarium,
  • zanieczyszczenia powietrza, częsty kontakt z dymem papierosowym (nawet w przypadku osób niepalących).

Wszystkie z wymienionych czynników istotnie wpływają na obniżenie poziomu kolagenu oraz elastyny w skórze. W coraz bardziej wiotkiej skórze przepływ krwi staje się utrudniony. Tym samym komórki skóry nie są wystarczająco zaopatrywane w tlen oraz składniki odżywcze, a problem się pogłębi. Na skórze pojawiają zmarszczki (a nawet głębokie bruzdy), owal coraz bardziej opada, skóra staje się sucha i wrażliwa, traci jędrność i naturalną gęstość.

Jak opóźnić starzenie się skóry?

Przede wszystkim, należy ograniczyć, tak bardzo, jak to możliwe, wszystkie z wymienionych czynników, przyczyniających się do przedwczesnego starzenia się skóry. Ponadto warto zastosować się do poniższych zasad:

  • Zdrowy styl życia – regularne uprawianie sportu, najlepiej na świeżym powietrzu (obowiązkowo z użyciem kremu z filtrem UV, w przypadku dużego nasłonecznienia) poprawia krążenie krwi i tym samym pozwala uelastycznić skórę. Ponadto spożywanie odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczów, owoców i warzyw (co najmniej pięciu porcji dziennie), pozwoli dostarczyć skórze niezbędnych witamin i minerałów.
  • Odpowiednie kosmetyki – po przekroczeniu 30. roku życia skórę należy pielęgnować przy użyciu produktów, które nie tylko głęboko ją odżywią, ale również będą stymulować fibroplasty to produkcji nowych włókien kolagenowych. Szczególnie warto sięgać po kosmetyki zawierające silne przeciwutleniacze (na przykład karnozynę, którą zawierają ampułki Matricium od Biodermy) i tetrapeptydy (czyli substancje przebudowujące skórę).
  • Gimnastyka twarzy – codziennie warto rozciągać mięśnie twarzy – otwierać usta najszerzej, jak to możliwe, wydymać policzki. Wzmocnienie mięśni pozwoli na to, by dłużej zachować idealny owal twarzy.

Warto pamiętać, że oznaki starzenia się skóry nie są domeną jedynie bardzo dojrzałych kobiet. Pierwsze z nich mogą pojawić się już w 30. roku życia. W związku z tym o profilaktykę starzenia się skóry powinno się zadbać jak najwcześniej.