Czy może być piękniejszy element dekoracyjny od idealnej zastawy na sztućce na dużym stole? Piękne sztućce rozłożone wraz z talerzami, miskami oraz eleganckimi elementami dekoracyjnymi stworzą niepowtarzalny klimat. Dziś na temat nieco więcej o tym, jak ułożyć sztućce na stole oraz podpowiemy, co oznaczają różne ułożenia sztućców po jedzeniu. O tym jak odpowiednio rozłożyć sztućce na stole dowiesz się z dzisiejszego artykułu, sprawdź.

Sztućce na stół – od czego zacząć?

Przepis na udaną uroczystość? To przede wszystkim pyszne jedzenie, miłe towarzystwo, dobry humor oraz piękna zastawa. Jak zacząć przygotowania stołu na uroczystość? Zacznij od płukania sztućców. Przed ułożeniem na stole wypłucz je dokładnie, a następnie przetrzyj bawełnianą ściereczką. Ważne w przypadku bardziej uroczystego spotkania jest to, aby sztućce pochodziły z tego samego kompletu. Jeśli nie posiadasz jednego, postaw na kilka, ale w bardzo zbliżonym designie.

Liczba zestawów powinna zostać dopasowana do liczby gości, a układ sztućców na stole musi być przejrzysty i zgodny z obowiązującymi zasadami. Dekoracje na stole powinny być natomiast dyskretne i takie, które nie będą przeszkadzać w spożywaniu posiłków.

Jak rozłożyć sztućce na stole?

Dobór odpowiednich sztućców i zastawy – dwa sposoby savoir-vivre

Nakrywanie stołu jest zazwyczaj tą czynnością, którą wykonuje się zaraz przed pojawieniem się gości. Często w pośpiechu i bez przykładania uwagi do tego, jakie powinno być ułożenie sztućców. Sam układ nie jest trudny do opanowania. Najważniejsze, aby trzymasz się tych zasad, dowiedź się.

Odpowiednie ułożenie talerzy i sztućców ułatwi Tobie i gościom korzystanie z nich. Wystarczy, że goście sięgną po kolei po każdy ze sztućców – unikniesz zbędnego zakłopotania i stresu. Od czego zacząć układanie na stole?

Jeśli już został nałożony obrus, ułóż płaskie duże talerze. To jest podstawa podczas układania zastawy. Najpierw na stole należy ułożyć talerze – duże i płaski, a na nich głębokie talerze do zupy. Gdy serwowana jest przystawka, zamiast talerza na zupę, na głębokim talerzu należy postawić talerzyk na przekąski, który później wymienia się na talerz głęboki.

Jak rozłożyć sztućce na stole?

Sztućce potrzebne na raz!

Sztućce ułożone skrajnie, najdalej od talerza, będą potrzebne najwcześniej. Znajomość tej reguły pozwoli uniknąć gafy, nawet jeśli nie znasz dokładnego przeznaczenia przedmiotów na stole. Poprawne ułożenie sztućców na stole to rozłożenie ich po dwóch stronach talerza.

Lewa strona:

 • Widelec do dania głównego
 • Widelec do ryb
 • Widelec do przystawki
 • Serwetka (umieszczona na talerzu)

Prawa strona:

 • Nóż do dania głównego
 • Nóż do ryb
 • Łyżka do zupy
 • Nóż do przystawki

Pamiętaj: Zęby widelca powinny być zawsze ustawione do góry, ostrza noży skierowane ku talerzowi, a łyżki ułożone miseczką do dołu.

Jak rozłożyć sztućce na stole?

Stoły do jadalni – jaki najlepszy?

Stół w domu to najważniejsze miejsce w całym wnętrzu. Jeśli na co dzień nie potrzebujesz dużego stołu, warto kupić stół do jadalni rozkładany. Dzięki temu, w momencie, gdy będziesz podejmować gości, bez problemu wszystkich pomieścisz. To oczywiste, że nie każdy w domu ma miejsce na 12 osobowy stół. Możliwość rozłożenia w każdej chwili stołu jest praktyczne, funkcjonalne i bardzo komfortowe. Nie musisz się martwić o miejsce. Jakie są stoły do jadalni rozkładane? Może jesteś teraz w trakcie poszukiwań takiego stołu? Sprawdź najciekawsze propozycje!

Jak rozłożyć sztućce na stole?

Ustawienie sztućców po posiłku – co oznaczają?

Układ sztućców w trakcie posiłku może sygnalizować wiele komunikatów, jakie gość pragnie przekazać. Oto kilka z nich:

 • Skrzyżowany widelec z nożem oznacza, że gość pomimo zjedzonego posiłku prawdopodobnie będzie chciał jeszcze dołożyć trochę jedzenia.
 • Sztućce ustawione prostopadle świadczą o chwilowej przerwie w jedzeniu.
 • Najważniejszą sygnalizacją jest ułożenie równoległe sztućców (godzina piąta) oznacza koniec posiłku.

Teraz już wiesz o tym jak rozłożyć sztućce na stole. Możesz spokojnie zaprosić gości bez obaw, że coś pójdzie nie tak. Życzymy mile spędzonego czasu w gronie najbliższych z dobrze ułożonymi sztućcami oraz zastawą!