Seks to niełatwy temat do rozmowy. Jak o nim rozmawiać z partnerem? Jak mówić o swoich potrzebach? W jaki sposób rozpocząć takie rozmowy? Jak sprawić, aby rozmowa o seksie zbliżyła do siebie dwoje ludzi i nie pogorszyła ich relacji?

Dla wielu z nas nie będzie to łatwe. Polacy to bardzo pruderyjny naród, seks wciąż zamykany jest w alkowie, a rozmowy o nim wywołują rumieńce na twarzy. Jak kochają się Polacy? Niestety znaczna większość przy zgaszonym świetle, pod kołderką, po misjonarsku. Kobieta myśli o tym, jak najkorzystniej wyglądać, tak by zatuszować uchwyty miłości i rozstępy, a zupełnie niepotrzebnie. To jak czuje się kobieta podczas uprawiania miłości, w dużej mierze zależy od partnera. To od niego musi płynąć pożądanie, tak, by kochanka nawet w rozmiarze XXL czuła się jak super modelka.

Trudności seksualne to nie nowość. Istnieją one tak długo, jak długo ludzie przejawiają aktywność seksualną i nie są też niczym niezwykłym. Życie seksualne wielu kobiet jest niesatysfakcjonujące, ponieważ nie potrafią zmobilizować się do przedyskutowania z partnerem swoich łóżkowych potrzeb.

Choć rozmowa na temat seksu może być dla większości z nas trudna, to często bywa konieczna jeśli chcemy stworzyć z partnerem udany związek. Pamiętajmy, że tylko w dobrej atmosferze powinniśmy poruszać ważne dla nas tematy. Trudnych tematów nie powinniśmy odwlekać w nieskończoność, ponieważ przez cały czas będziemy odczuwać niepokój i zdenerwowanie. W trakcie rozmowy o sprawach intymnych, gdy w grę wchodzą również emocje, łatwo jest przegiąć i sprawić przykrość drugiej osobie. Krzykiem i wzburzeniem niewiele da się osiągnąć.

Przed rozmową zróbmy jakiś sensowny plan działania, który ułatwi nam podjecie decyzji o porozmawianiu na dręczący nas od dłuższego czasu problem…

Zacznijmy od siebie…

Zanim rozpoczniemy rozmowę z partnerem na temat oczekiwań seksualnych zastanówmy się, gdzie tkwi problem. Może okazać się, że nasza nieśmiałość odgrywa tu znaczącą rolę. Najlepszym sposobem jest przejęcie inicjatywy, nauczenie się, jak jasno i taktownie okazywać swoje potrzeby. Musimy wyjaśnić partnerowi, czego oczekujemy i jak on może sprawić nam przyjemność. Mężczyźni bardzo często nie zdają sobie sprawy, że kobieta nie osiąga pełnego zaspokojenia seksualnego.

Bądźmy pewne siebie…

Bądźmy pewniejsze siebie i pewniejsze tego co chcemy powiedzieć. Nie wstydźmy się swoich potrzeb, preferencji i fantazji erotycznych. Nie gniewajmy się jeśli nasz partner będzie miał zupełnie inne zdanie niż my. Spokojnie wytłumaczmy mu jeszcze raz na czym nam zależy. Zapytajmy również swojego mężczyznę o jego potrzeby seksualne. I najlepiej będzie, jeśli oboje damy sobie trochę czasu do przemyślenia tego wszystkiego.

„Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”…

Podczas rozmawiania z drugą osoba nie powinnyśmy jej krytykować ani podnosić na nią głosu. Mówmy spokojnie, nie obrażajmy i nie wyśmiewajmy siebie nawzajem.

Ludzie listy piszą…

Jeśli mamy trudności ze swobodnym mówieniu o seksie to istnieje szansa, że podczas rozmowy nie przekażemy swojemu partnerowi swoich oczekiwań. W takim przypadku może łatwiej będzie Ci napisać do niego list albo maila. Każda forma wyrażenia swoich uczuć i potrzeb jest dobra, najważniejsze jest przecież to aby przekazać drugiej osobie to co leży nam na sercu. Pamiętajmy, że wyrażenie swoich uczuć ma polepszyć nasze relacje i nie ma na celu skrytykowania naszego dotychczasowego związku .

Rozmowa próbna…

Jeśli mamy zaufaną przyjaciółkę, możemy z nią przećwiczyć rozmowę na temat twoich problemów seksualnych. Natomiast jeśli któreś z nich są zbyt intymny i nie chcemy omawiać ich z osobami trzecimi to spróbujmy rozmowy przed lustrem lub nagrajmy swój głos, by mieć pewność, że wyrażamy się jasno i przekonywająco.

Drogie Panie
Nasi mężczyźni nie posiadają złotej kuli, dzięki której mogliby się dowiedzieć o naszych potrzebach – gdyby ją mieli, świat byłby o wiele prostszy. Mężczyźni potrafiliby rozpoznawać potrzeby partnerek, byliby na nie bardziej wrażliwi i robiliby wszystko, aby były one zaspokojone. Jednak tak idealnie nie jest. Jeśli same nie zadbamy o wasze życie seksualne i nie będziemy jasno mówić o swoich potrzebach, to z czasem może to doprowadzić do rozpadu naszego życia erotycznego.