Cellulit to zmora współczesnych kobiet – nieestetyczne zmiany skórne dotykają niemal każdą z nich i są powodem wielu kompleksów. Skórka pomarańczowa na udach, biodrach i pośladkach to spory problem estetyczny, z którym borykają się zarówno otyłe panie, jak i te bardzo szczupłe. Jak się pozbyć cellulitu i móc cieszyć się piękną, gładką skórą? Czy można go pokonać domowymi sposobami, czy skuteczniejszą metodą będzie skorzystanie z usług medycyny estetycznej?

Skąd się bierze cellulit?

Cellulit, zwany również lipodystrofią lub skórką pomarańczową, to niewłaściwe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz obrzękowo – włókniste zmiany pod skórą. Ich efektem jest nierówna, pofałdowana i nieestetyczna powierzchnia ud, bioder, kolan, pośladków i ramion – często pojawiają się guzki i zgrubienia, których trudno jest się pozbyć. Cellulit pojawia się w okresie dojrzewania i związany jest z nadmiarem estrogenów w organizmie kobiety; ta dolegliwość rzadko kiedy występuje wśród mężczyzn. Co ciekawe, skórka pomarańczowa jest znakiem naszych czasów: nasze babcie nie miały z nim problemów ze względu na aktywniejszy tryb życia, brak dolegliwości związanych z otyłością oraz nie korzystały z hormonalnej antykoncepcji.

Cellulit – czy jest groźny dla zdrowia?

Choć skórka pomarańczowa zasadniczo nie należy do zagrożeń zdrowia, może być powodem wielu kompleksów. Panie uważają cellulit za poważny defekt estetyczny, który szczególnie dokucza latem: wiele z nich ma opory przed pokazaniem się na plaży w kostiumie kąpielowym lub założeniem szortów czy krótkiej sukienki. Szczególnie odczuwają go kobiety o bardzo jasnej skórze – jest on na niej bardzo widoczny i wyraźniej się odznacza.

Usuwanie cellulitu

Nie istnieje żaden sposób leczenia cellulitu – jedyną możliwością jest jego redukcja. Często kremy i preparaty są niewystarczające: o ile mogą przyczynić się do niewielkiej redukcji obwodu ciała, nie zawsze działają na samą skórkę pomarańczową. Dobra pielęgnacja, niskokaloryczna i zdrowa dieta, częste uprawianie sportu faktycznie mogą pomóc na jego początkową fazę, lecz niektóre przypadki można zniwelować jedynie specjalistycznymi zabiegami medycyny estetycznej.

jak sie pozbyc skorki pomaranczowej1

Do najczęściej wybieranych zabiegów redukujących cellulit należy liporadiologia. Można go zastosować na każdy obszar ciała dotknięty skórką pomarańczową – brzuch, uda, pośladki czy ramiona – a efekty są naprawdę znaczne. Krążenie poprawia się, a skóra ulega ujędrnieniu; sam zabieg jest nieinwazyjny oraz nie powoduje żadnych skutków ubocznych.