Chcesz podkreślić swój naturalny kolor oczu, a może zaszaleć i całkowicie zmienić barwę tęczówki? Kocie oko, pajęczyna, szachownica – to tylko kilka propozycji soczewek kolorowych, które bez wątpienia wzbudzą zainteresowanie. Zastanawiasz się jednak, jak widzi się przez kolorowe soczewki i czy soczewki kolorowe ograniczają pole widzenia? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym wpisie.

Czy soczewki kolorowe ograniczają pole widzenia?

Zasada działania soczewek kolorowych jest podobna do standardowych soczewek kontaktowych. Centralna część soczewki, przez którą widzimy, jest zwykle przezroczysta, co pozwala na widzenie bez ograniczeń. Oczywiście, otoczka kolorowa, która pokrywa tęczówkę oka, może być widoczna na peryferiach pola widzenia, szczególnie w przypadku wzorów na soczewce lub jaskrawych kolorów, ale to zjawisko jest zazwyczaj minimalne i nie wpływa znacząco na komfort widzenia.

Czy soczewki kolorowe wpływają na postrzeganie kolorów?

Decyzja o zainwestowaniu w soczewki kolorowe często zależna jest od odpowiedzi na pytanie – czy soczewki kolorowe wpływają na widzenie? Tak jak już wspominaliśmy, noszenie kolorowych soczewek kontaktowych nie zaburza prawidłowego widzenia barw. W większości modeli kolorowa część przysłania tylko tęczówkę gałki ocznej, natomiast źrenica, która odpowiada za zakres widzenia, przysłonięta jest bezbarwną częścią soczewki. Dzięki temu barwa naszych oczu jest zmieniona, bez ingerencji w widzenie kolorów. Wyjątek mogą stanowić soczewki, które na całej powierzchni pokryte są kolorowym wzorem. Wtedy możemy odczuwać niewielką różnicę w postrzeganiu ostrości barw, jednak nie ogranicza to pola widzenia.

Czy kolorowe soczewki mogą też korygować wzrok?

Soczewki kolorowe dostępne są w dwóch wersjach:

  • Soczewki korekcyjne
  • Soczewki bez mocy korekcyjnej

Dzięki temu kolorowe soczewki to produkt, który może być użytkowany zarówno przez osoby, których wzrok wymaga korekcji jak i te, które chcą tylko zmienić naturalną barwę swoich oczu. Wiele osób, które regularnie noszą soczewki kontaktowe, decyduje się na kolorowe wersje, aby jednocześnie poprawiać swoje widzenie i zmieniać kolor oczu lub podkreślić naturalną barwę tęczówki.

Warto pamiętać, że kolorowe soczewki do korekcji wzroku to produkt medyczny. Z tego powodu soczewki powinny być dobierane przez specjalistę, po uprzednim przeprowadzeniu badania. Tylko wtedy mamy gwarancję, że soczewki będą prawidłowo korygować wadę wzroku.

Jak bezpiecznie nosić soczewki kontaktowe?

O tym jak widzi się przez soczewki kolorowe, w dużej mierze decyduje odpowiednia ich pielęgnacja. Przede wszystkim, soczewki powinny być odpowiednio dobrane do wielkości wady, a w tym celu należy udać się do specjalisty. Należy również przestrzegać zaleceń dotyczących czasu noszenia soczewek i regularnie je wymieniać. Higiena jest absolutnie kluczowa:

  • soczewki powinny być zdejmowane czystymi dłońmi,
  • następnie dokładnie dezynfekowane płynem do pielęgnacji soczewek
  • oraz przechowywane w specjalnym pojemniku.

Niezależnie jednak od tego, czy decydujemy się na soczewki kolorowe korekcyjne, czy bez mocy optycznej, jest to wyrób medyczny, który zaprojektowany i wyprodukowany został zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy soczewki kolorowe wpływają na widzenie, dzięki tej informacji masz pewność, że soczewki kolorowe nie ograniczają pola widzenia i nie zaburzają postrzegania kolorów.

Równie ważny jest wybór soczewek kolorowych z zaufanych źródeł. Jednym z takich miejsc jest Optiland.pl. Kupując soczewki kolorowe w sklepie Optiland.pl, masz pewność, że otrzymujesz produkt najwyższej jakości, który spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i został starannie wyselekcjonowany przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie optyki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat soczewek kolorowych, ich bezpieczeństwie, pielęgnacji, zaletach i wadach zachęcamy do zaznajomienia się z artykułem specjalistów z Optiland.pl – Wszystko, co musisz wiedzieć o soczewkach kolorowych!

Pamiętaj, że soczewki kontaktowe to wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj