Cera po 40 roku życia staje się znacznie delikatniejsza i traci swoją elastyczność. Do tego jest mniej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Dojrzała skóra twarzy wymaga odpowiedniej pielęgnacji, składającej się z dokładnego oczyszczania, tonizacji i odżywienia poprzez stosowanie dobrych kremów głęboko nawilżających. Dowiedz się, jak należy właściwie pielęgnować skórę twarzy po 40 roku życia.

Zmiany hormonalne

Skóra twarzy po 40, na skutek zmian hormonalnych, traci naturalną sprężystość. Staje się bardziej wiotka i znaczniej delikatniejsza. Odpowiedzialne są za to fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej, które wraz z wiekiem tracą swoją aktywność. W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, a to one decydują o jędrności skóry i jej zdrowym wyglądzie.

Aby wzmocnić skórę twarzy i przywrócić jej nieco młodzieńczego blasku potrzebna jest właściwa pielęgnacja cery po 40, na którą składają się trzy czynności:

  • dokładne oczyszczanie cery, zarówno rano jak i wieczorem;
  • tonizacja, która pozwala utrzymać właściwe PH skóry twarzy,
  • odżywienie poprzez aplikację kremu głęboko nawilżającego – na dzień, na noc oraz pod oczy.

Oczyszczenie, tonizacja i peeling

Skórę twarzy należy oczyszczać rano i wieczorem przy użyciu preparatów z przeznaczeniem do skóry dojrzałej. Dedykowane kremy do twarzy znajdziesz w sklepie Calluna Medica. Nie powinny one zawierać alkoholu i substancji powierzchniowo czynnych, które powodują podrażnienia oraz silne wysuszenie naskórka (SLS, SLES). Zamiast żeli do mycia twarzy znacznie lepszym rozwiązaniem będą mleczka i płyny micelarne. Nie obniżają one właściwej funkcjonalności płaszcza hydrolipidowego, między innymi, dlatego że nie wymagają one łączenia z wodą.

Po dokładnym oczyszczeniu cery należy przywrócić jej właściwy poziom kwasowości, poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu tonizującego. 2-3 razy w tygodniu warto podczas wieczornego zabiegu oczyszczania wykonać również peeling, który dogłębnie usunie zanieczyszczenia, wygładzeni powierzchnię skóry i pobudzi ją do odnowy naskórka.
Tak oczyszczona cera znacznie lepiej przyjmuje substancje odżywcze aplikowane w postaci kremu lub serum regenerującego.

Nawilżanie skóry dojrzałej

Aby właściwie nawilżyć i odżywić cerę po 40 roku życia, należy sięgnąć po dobre kremy na dzień (z retinolem i wysokim filtrem) i na noc (z kwasem hialuronowym oraz witaminami A, C, E). Wskazane jest również stosowanie serum oraz koncentratów regenerujących. Poza tym, skóra wokół oczu wymaga zaawansowanej pielęgnacji, a więc specjalnego – bogatszego kremu pod oczy, który dogłębnie odżywi cienką skórę, a przy okazji ją nieco rozjaśni. Taki krem z powadzeniem można też stosować wokół ust – to miejsce również, tak jak okolice oczu, pozbawione jest gruczołów łojowych, a więc szybciej się starzeje.