Prace w ogrodzie i domu często skupiają się wokół napraw. Wiele z nich można jednak wykonać wydajniej, stosując odpowiednie preparaty. Wśród nich trzeba wyróżnić środki zapobiegawcze, zaradcze i wykończeniowe. Coraz większą popularność zyskują produkty V33 i Starwax. Zobacz, co potrafią!

Jak skutecznie dbać o drewno? Kiedy należy to robić?

Każde drewno, niezależnie od zastosowania, ma szereg cech wspólnych, m.in. jest produktem pochodzenia naturalnego. Nie ma więc znaczenia, czy powstał z niego ozdobny, rzeźbiony być może przedmiot, czy prosty element konstrukcyjny – zawsze wymaga ono odpowiedniego traktowania. Warto jednak pamiętać, że zależy ono od kontekstu – dla pierwszego z wymienionych zastosowań (a więc dekoracyjnego), będzie to np. wzmagająca jego piękno bejca Starwax do drewna, podczas gdy dla drugiego – impregnat V33, pomagający mu dłużej pełnić wyznaczone funkcje.

Czy drewno budowlane wymaga troski?

Każde drewno wymaga troski, budowlane również. W końcu jjest materiałem organicznym i, co za tym idzie, podatne jest na szybszą degradację, niż materiały nieorganiczne. Przyczyniają się do tego organizmy żywe, które uważają je za pokarm. Zarodki wielu z nich ciągle unoszą się w powietrzu, czekając tylko na odpowiednie warunki – wysoką wilgotność i temperaturę, dzięki którym będą mogły rozwinąć się w drewnie. Szczególnie podatne na psucia są zatem te elementy, które narażone są na częste nawilżanie – więźby dachowe, dźwigary i belki z elementów czysto konstrukcyjnych, ale także drewniane okna i drzwi oraz elewacje, po których często bije deszcz.

Jak skutecznie konserwować drewno? Sięgnij po impregnat V33

W jaki sposób uchronisz drewniane elementy konstrukcyjne przed postępowanie procesów naturalnej rozbiórki? Zastosuj impregnat V33 do drewna budowlanego, który znajdziesz w ofercie sklepu internetowego RAB-DOM: https://www.rabdom.pl/pl/p/V33-Impregnat-do-drewna-budowlanego-25L-3V3/3671. Z jego pomocą przeciwstawisz się rozkładającym drewno grzybom podstawczakom, zapobiegając zmianie jego koloru oraz późniejszym stadiom – zmurszeniu. Jednak nie tylko grzyby mu zagrażają – impregnat V33 osłoni je również przed termitami i chrząszczami, czyli szkodnikami odpowiedzialnymi korytarze, które można zaobserwować w zbyt długo leżącym drewnie. Nie obawiaj się, że zakonserwowane elementy staną się bezużyteczne do zastosowań innych niż budowlane. Na impregnat V33 możesz nałożyć tradycyjne środki wykończeniowe, takie jak olej, lakier i lazurę. Aby to zrobić trzeba jednak odczekać wskazane przez producenta 24 h.

Czy impregnat V33 można nałożyć na inne pokrycia?

Nie. Dlaczego? To proste: impregnat ma za zadanie wniknąć w drewno, a jego płynna konsystencja dostosowana jest do jego porowatej struktury. Stosując go np. na pomalowany farbą element nie dasz mu szansy skutecznego przeniknięcia przez jej zwartą warstwę. Stąd impregnat V33 stosuj na drewno surowe – suche (nie chcesz rozcieńczyć preparatu) i czyste (zanieczyszczenia to kolejne blokady). Jeśli potrzebujesz zakonserwować drewno uprzednio pokryte innym środkiem – czy mowa o lakierze, czy lazurze, czy owej farbie – zedrzyj najpierw starą warstwę (papierem ściernym; ewentualnie zastosuj środki chemiczne), następnie przemyj, osusz, przeszlifuj lekko i odpyl ów element. Z drewnem uprzednio woskowanym postąp podobnie – kieruj się rozsądkiem.

Prawdziwy antyk, czy stylizacja? Jak działa bejca Starwax do drewna?

Niezależnie od tego, czy odnawiasz stary przedmiot, czy chcesz odtworzyć atmosferę retro w swoim domu, niezbędna okaże się bejca Starwax do drewna z serii Antiquaire. Idealna jest zarówno do stylizowanych mebli, jak i bardziej standardowych zastosowań – parkietów czy boazerii. W jej starannie opracowanym składzie odnajdziesz m.in. olej lniany, zapobiegający puchnięciu drewna, dzięki czemu dodatkowo uodpornisz pokrywany element.

Co zyskasz dzięki bejcy Starwax do drewna?

Przede wszystkim głębokie barwy, znane ze stylowych, klasycznych wnętrz. Dzięki domieszce terpentyny pokrywane elementy będą wybarwione równomiernie, bez obserwowanych po użyciu wielu innych środków niejednorodnych plam. Bejca Starwax do drewna zapewni uwypuklenie rysunku słojów drewna, podkreślając ich wyjątkowość i niepowtarzalność. Mimo zawartości oleju nie pozostawi tłustej powierzchni. Cieszyć się możesz gamą kolorów, rozpoczynających się od odcieni dębu, przez wiśnię i mahoń, aż po skórkę orzecha i tradycyjny orzech, dostępny w ofercie: https://www.rabdom.pl/pl/p/Starwax-Bejca-do-drewna-500-ml-Orzech-43082/323. Nakładając natomiast na bejcę Starwax do drewna jasne woski serii Antiquaire, otrzymasz modny efekt przecierki.

Dlaczego warto sięgnąć po środek V33 do usuwania starych powłok?

W domu i wokół niego nie wszystko jednak wykonane jest z drewna. Niejednokrotnie musisz sięgać po papier ścierny, żeby zedrzeć zbędne powłoki – kleje, lazury, farby lub lakiery z elementów metalowych? A może pokryte są one już rdzą? Zamiast męczyć się przez długi czas, zastosuj żel V33 do usuwania starych powłok. Nie dość, że nie produkuje na powierzchni metalu tlenków, ani nie wnika w sam metal, co mogłoby spowodować wżery, to jeszcze zabezpiecza go przed korozją. Po nałożeniu preparatu na pokryty element odczekaj kilka do kilkunastu minut, po czym powłoka zmięknie na tyle, że będziesz mógł zdjąć ją szpachelką. Już po 24 h możesz nakładać nową warstwę – gdyby nie V33 do usuwania starych powłok, być może tyle zajęłoby Ci samo czyszczenie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj