Poduszka ortopedyczna jest inaczej zwana rehabilitacyjną. Jej główne zadania to: zapobiegać oraz łagodzić przebieg schorzeń kręgosłupa szyjnego. W jaki sposób? Przez prawidłowe ułożenie, jakie zapewnia w trakcie snu. 

Poduszka ortopedyczna – dlaczego potrzebna? 

Wiele osób nie dba za bardzo o swoje zdrowie. W szczególności ludzi młodzi, którzy nie mają na to zwyczajnie czasu goniąc za codziennymi obowiązkami, pracą. Problem pojawia się zazwyczaj w wieku ok. 40 lat, kiedy to zaczynają dokuczać bóle głowy, szyi. Dzieje się tak, ponieważ nie potrafią spać prawidłowo, a jest to bardzo istotne. Poduszka ortopedyczna jest w tym pomocna. Nie zapobiega ona wszystkim chorobom, ale w większości pozwala walczyć z dobrym skutkiem. Dzięki niej ciało układa się w odpowiedniej pozycji, przez co człowiek odpoczywa, a rano jest wyspany. Najczęściej lekarze zalecają poduszkę ortopedyczną pacjentom, którzy uskarżają się na problemy z kręgosłupem. 

Poduszka ortopedyczna2

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną? 

Poduszka ortopedyczna jest odpowiednia nie tylko dla osób, które mają problemy z plecami, ale i dla tych, które zwyczajnie chcą zadbać o kręgosłup, być zdrowe oraz aktywne fizycznie. Zapewnia ona odpowiedni sen, a co ciekawe – pomaga w ćwiczeniach. Jednak musi być odpowiednio dobrana, aby móc na niej odpocząć. Kupując poduszkę trzeba dopasować jej wysokość do użytkownika. Tak, by sen na niej był przede wszystkim wygodny. Osoby lubiące spanie na brzuchu powinny wybrać model miękki, natomiast śpiące na plecach – średni. Co do poszewek na poduszki ortopedyczne, dobranie ich może okazać się problematyczne. Wszystko dlatego, że są dostępne jedynie w specjalnych sklepach. Wyjściem w takiej sytuacji jest założenie zwykłych poszewek, które są przeznaczone do standardowych poduszek. 

Jak spać na poduszce ortopedycznej? 

Gdy uda się już zakupić model idealny, dopasowany do użytkownika pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego ułożenia na niej podczas snu, tak, by odpoczynek był komfortowy. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ zła postawa to nieprzyjemny ból szyi, prowadzący w rezultacie do problemów ze zdrowiem. Bardzo ważna informacja – poduszka ortopedyczna powinna podpierać szyję, nie głowę. Ta z wyższej półki posiada stronę wyższą oraz niższą. Osoba z niej korzystająca wybiera odpowiednią dla siebie, pamiętając, aby szyja i głowa były w pozycji prawidłowej, umożliwiającej anatomiczne ułożenie kręgosłupa. Ludzie śpiący na plecach powinni kłaść pod głowę bok z niższą wysokością, a ci, którzy lubią spać na boku – z wyższą. Dzięki temu rolka znajduje się w wolnym miejscu pomiędzy głową a szyją. Mięśnie są w tej pozycji rozluźnione. 

Podsumowując, warto korzystać z poduszki ortopedycznej. Najlepiej, jeszcze zanim zaczną się problemy z kręgosłupem, czy nim pojawią się bóle głowy, szyi.