Przychodzi w życiu matki moment, w którym musi oddać swoje dziecko pod czyjąś opiekę. Jednak znalezienie niani, której zaufasz i której będziesz gotowa powierzyć swoje dziecko to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jak sprawdzić potencjalną opiekunkę, korzystając z jej referencji.

Nie bój się prosić o referencje

Każdą rozmowę z nianią zacznij od prośby o przekazanie referencji. Nianie z doświadczeniem powinny mieć (mniejszą lub większą) listę dotychczasowych rodzin i jeśli w jakikolwiek sposób próbuje się wymigać od jej przedstawienia – odpuść. Jeśli kartkę z referencjami dostałaś dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej od razu zastrzeż, że skontaktujesz się z nianią po zweryfikowaniu opinii od poprzednich rodzin.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej omówcie zakres obowiązków i formy opieki, jakie wykonywała niania u poprzednich rodzin. Te informacje przydadzą Ci się nieco później, podczas weryfikowania referencji. W niektórych serwisach internetowych (na przykład www.niania.pl) referencje możesz sprawdzić on-line – są one moderowane i na bieżąco aktualizowane, więc wszelkiego typu oszustwa szybko wyjdą na jaw i zostaną usunięte.

Ufaj, ale sprawdzaj

Sama lista referencji jeszcze niczego nie gwarantuje. Może się bowiem zdarzyć, że niania chcąc poprawić swoją pozycję na rynku pracy decyduje się na poszerzenie listy o swoich znajomych czy wprost podstawione osoby, które mają wywrzeć dobre wrażenie.

W miarę możliwości skontaktuj się z poprzednimi rodzinami i zapytaj o jak najwięcej szczegółów dotyczących ich współpracy: jak długo niania opiekowała się dziećmi danej rodziny, w jakim były wieku, czy wymagały one specjalnej opieki (alergia, choroby), kiedy współpraca została zakończona i z jakiego powodu, jakie obowiązki wykonywała niania.

Jeśli te informacje nie pokrywają się z tym, co przedstawiła niania – być może ma coś do ukrycia, bądź współpraca nie układała się tak, jak zostało to przez nią opisane.

Wywiad dla dobra dziecka

Wszystkie te informacje pozwolą Ci stworzyć obraz tego, jak niania mogłaby opiekować się Twoim dzieckiem. Sporym ułatwieniem rekrutacji może być dopytanie również o charakter dziecka. Jeśli bowiem dziecko poprzedniej rodziny było żywiołowe a niania nie dawała sobie z nim rady, to Twój równie energiczny maluch także może być dla niej zbyt dużym wyzwaniem.

Opieka nad dzieckiem to trudne zadanie i do każdego dziecka należy podejść w inny sposób. Nie powinno więc dziwić, że chcesz przed podjęciem współpracy dowiedzieć się jak najwięcej o kimś, kto przez kilka godzin dziennie ma czuwać nad Twoim maluszkiem. Zadbaj więc o dobrą atmosferę na rozmowie kwalifikacyjnej, wyjaśnij swoje obawy i nie bój się pytać – każda dobra niania zrozumie Twoją troskę. I pamiętaj, że ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie!