Budzisz się rano z zatkanym nosem i już wiesz, że to będzie ciężki tydzień… Większość z nas doświadczyła nieraz takiej sytuacji dlatego warto wiedzieć, jak szybko wyleczyć katar i przetrwać przeziębienie w jak najlepszym nastroju.

Higieniczne oczyszczanie

Podstawowa sprawa – stosuj chusteczki jednorazowe. Gdy stosujesz ten wariant, wyrzucasz nie tylko wydzielinę z nosa, ale i wirusy i bakterie, które w tej wydzielinie przebywają. Chusteczki wielorazowe z bawełny zatrzymują drobnoustroje na swojej powierzchni, przez co przy kolejnym użyciu wracają do organizmu. Dopiero wypranie chusteczek w temperaturze powyżej 70 stopni celsjusza zabija wszystkie zarazki.

Równie ważne jest, by wydmuchiwać dziurki nosa pojedynczo – dzięki temu unikniesz ryzyka infekcji ucha. Miej również pod ręką maść z witaminą A, która pomoże złagodzić podrażnienia skrzydełek nosa po częstym wycieraniu.

Inhalacje- te domowe i z apteki

Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych pozwalają szybko wyleczyć katar i udrożnić drogi oddechowe – ale tylko na krótki czas! Dlatego przed ważnym wyjściem sięgnij po gotową inhalację z apteki bądź po olejek miętowy, tymiankowy lub jałowcowy i przeprowadź inhalację.

Popularnym i skutecznym rozwiązaniem są także inhalacje i mgiełki z roztworu soli morskiej. Nie dość, że taki roztwór nawilża śluzówkę nosa, to jeszcze ułatwia usuwanie zanieczyszczeń i alergenów z nosa. Do wyboru masz gotowe mgiełki z atomizera lub wykonane samodzielnie ciepłe (ale nie gorące) inhalacje.

Rutyna z rutyną

Stan zapalny zwiększa przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Skutkiem tego do nosa dostają się płyny osocza krwi, co powiększa ilość wydzieliny. Skutecznym sposobem na to, jak szybko wyleczyć katar, jest uszczelnienie naczyń krwionośnych witaminą C i preparatami wapnia.

Cebula daje zdrowie

Cebula to najlepszy domowy sposób na katar. Możesz sobie przygotować herbatę z cebuli (wystarczy kilka plasterków zalać wrzątkiem, po kilku minutach przelać przez sitko i wypić po ostygnięciu) bądź zrobić sobie „przekąskę” z cebuli marynowanej przez godzinę w occie. Skuteczne są również: czosnek. imbir i pieprz, które szybko udrażniają nos i pozwalają zwalczać objawy przeziębienia.

Sprawdź również inne sposoby na to, jak szybko wyleczyć katar.