Jak co roku w Święta Bożego Narodzenia staramy się sprawić aby dom emanował ciepłem i świąteczną energią, warto zatem poszukać ciekawych inspiracji w stylu, który pochodzi z miejsc, gdzie zima to niemal codzienność. Skandynawowie jak nikt znają się na dobrym designie i dekoracjach, które ocieplają wnętrza sprawiając, że przebywanie w nich daje nam radość i zachęca do wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

Styl skandynawski to przede wszystkim biel, prostota i minimalizm. Od kilku sezonów bardzo chętnie urządzamy pomieszczenia w tym bardzo modnym klimacie. Nie powinno to dziwić, ponieważ wnętrze w stylu skandynawskim jest eleganckie, a przy tym przytulne i funkcjonalne. Jednak próżno szukać w nim przepychu i kolorowych błyskotek, dlatego czasami możemy się zastanawiać nad tym, jak udekorować dom na Święta Bożego Narodzenia, aby utrzymany był w stylu skandynawskim. Tak naprawdę możliwości jest całe mnóstwo i mimo tego, że wśród świątecznych dekoracji scandi nie będzie kolorowych łańcuchów w stylu rokoko, bombek czy nowoczesnego oświetlenia w stylu LED, to klimat jaki uzyskamy będzie przepełniony ciepłem, przytulnością i świątecznym nastrojem.

Choinka w roli głównej – symbol nawiązujący do tradycji i do natury

Większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Nie inaczej jest w Skandynawii, z tym wyjątkiem, że tam nie zobaczymy drzewka przybranego we wszystkie kolory tęczy, z bombkami zdobionymi cekinami i grubo obsypanymi brokatem. Na Północy królują bowiem żywe choinki, na których zazwyczaj pojawiają się dekoracje tylko w jednym, wybranym kolorze. Może to być biel, srebro, czerwień czy złoto. Choć nie brakuje domów, w którym pachnące, zielone drzewko jest ozdobą samą w sobie i domownicy napawają się jego naturalnym pięknem, bez zawieszania na nim wyszukanych ozdób.

1.choinkowedekoracjewstyluskandynawskim brostecopenhagen 1

1. Choinkowe dekoracje w stylu skandynawskim – Broste Copenhagen w sklepie North&South Home

Skandynawowie mają też alternatywę dla tradycyjnej choinki, co szczególnie sprawdza się w małych pomieszczeniach, w których żywe drzewko utrudniałoby codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku wystarczy, że weźmiemy kilka patyków o różnej długości, ułożymy je w kształcie choinki, czyli najdłuższy patyk na dole, a najkrótszy u góry, następnie zwiążemy je sznurkiem, a magia świąt zawita pod nasz dach. Aby efekt był jeszcze bardziej spektakularny można przepleść patyki światełkami i zawiesić na nich delikatne ozdoby. Tak przygotowaną własnoręcznie choinkę możemy powiesić na ścianie, dzięki czemu nie będzie zabierała miejsca, a mimo to będzie budowała cudowny, świąteczny klimat.

Ozdoby świąteczne w stylu skandynawskim – najlepiej robione ręcznie

Chcąc nadać wnętrzu bożonarodzeniowy skandynawski ton, powinniśmy pamiętać o miękkich i puszystych kocach, narzutach oraz poduszkach, w które przyjemnie będzie się wtulić w mroźne grudniowe wieczory. Wszystko utrzymane powinno być w kolorze bieli i ecru, które można połączyć z subtelnym akcentem szarości, złota bądź czerwieni. Stawiając na wzory, sięgajmy po materiały, na których widnieją płatki śniegu, renifery oraz gwiazdki, ponieważ są to charakterystyczne motywy skandynawskie.

2.dekoracjaswiatecznawstyluskandynawskim housedoctor

2. Dekoracja świąteczna w stylu skandynawskim – House Doctor w Sklepie North&South Home

Boże Narodzenie w stylu scandi to też z pewnością stroiki, girlandy i wieńce, ale bardzo skromne i minimalistyczne. Ponadto Skandynawowie lubią przyozdabiać swoje wnętrza lampkami choinkowymi oraz girlandami typu cotton-balls, ale muszą być one w jasnych, ciepłych kolorach, które tworzą wyjątkowy klimat. Często można zobaczyć je wokół okien, przy kominkach i na balustradach. Oprócz światełek, dużą rolę odrywają świeczniki i białe świece, których nie może zabraknąć na skandynawskim bożonarodzeniowym stole.

Naturalne dekoracje bożonarodzeniowe scandi

Jedną z wielkich zalet stylu skandynawskiego jest to, że możemy go stworzyć bardzo tanim kosztem. Czasami nie musimy wydać nawet złotówki, aby pochwalić się świątecznymi ozdobami scandi, takimi jak leśne szyszki, wycięte z papieru gwiazdy czy przestrzenne choinki. Wystarczy wybrać się z dziećmi lub partnerem na jesienny spacer i zebrać naturalne materiały, z których wykonamy własnoręcznie ozdoby – szyszki pomalowane sprayem, choinki wyklejone z tektury oraz bombki choinkowe w kształcie prezentów wiązane lnianym szpagatem – zachwycą oryginalnością i sprawią nam wiele radości. Te proste pomysły sprawią, że w naszych wnętrzach zapanuje cudowny klimat świąt, z jakim możemy się spotkać na dalekiej Północy.

3.bombkichoinkowe hubsch

3. Bombki choinkowe – Hubsch w sklepie North&South Home

4.bombkichoinkowe iblaursen

4. Bombki choinkowe – Iblaursen