Domowe uroczystości, zwłaszcza te wyższe rangą, jak święta, czy rocznice, to wydarzenia ważne i podniosłe. Zależy nam na tym, by dom prezentował się podczas nich zachwycająco i tak jest również w przypadku stołu. Przyrządzamy rozmaite potrawy, próbujemy oczarować swoich gości smakiem i… szykiem.

To, jak podane są posiłki i jak udekorowany jest stół, na którym stoją, ma ogromne znaczenie. Sprawdź, na co zwracać uwagę. Wybieraj naczynia i jadalniane dodatki najwyższej jakości w TGHome.

Nie tylko obrus

Jeszcze kilka lat temu podstawą jadalnianych dekoracji podczas uroczystości rodzinnych był obrus. Jego ogromne atuty to przede wszystkim możliwość zakrycia niedoskonałości stołu, jeśli tylko takie się tam znajdują. Jednak jeśli chcemy się meblem pochwalić i np. wyeksponować piękne drewno, z którego został wykonany, wystarczy odpowiedni bieżnik. To tkanina, która przechodzi przez środek stołu i tworzy tym samym miejsce, na którym stawiamy naczynia z jedzeniem i niektóre ozdoby.

Spójność to podstawa

Jeśli tylko nie organizujesz imprezy o charakterze eklektycznym, który podkreślać miałyby zróżnicowane meble i naczynia, pamiętaj o spójności. Zastawa stołowa, której używasz, nie powinna być przypadkowa, a przede wszystkim nie powinna być zbiorem różnych elementów z kilku odrębnych kompletów. Zadbaj o to, by każdy gość dostał takie same naczynia – o wiele ładniej to wygląda i niesamowicie eksponuje stołową dekorację. Sprawdza się w takim przypadku klasyczna, porcelanowa zastawa. Jeśli zależy Ci na tym, by stół wyglądał oryginalnie, wybierz naczynia o nietypowym kształcie, np. kwadratowe talerze.

Sztućce eksponują elegancję

W dekoracji stołowej ważne są detale, a do takich należą sztućce. Tu obowiązuje taka sama zasada, jak w przypadku zastawy. Dopilnuj, by goście otrzymali sztućce z jednego kompletu. Niezależnie od charakteru przyjęcia, najlepiej jeśli sztućce wykonane są ze stali nierdzewnej. Ich piękno jest na tyle uniwersalne, że są w stanie dopasować się do każdej stołowej zastawy.

Szklane dekoracje

Szkło ma w sobie ogromny potencjał aranżacyjny i dekoracyjny. Jeśli zatem zastanawiasz się, jakie dekoracje postawić na bieżniku i jak je ładnie wyeksponować, rozważ właśnie szkło. Wystarczy kilka eleganckich kieliszków, które mogą pełnić funkcję świeczników.

Szkło używane podczas jedzenia i picia również może pełnić funkcję dekoracji. Dobierając kieliszki do zastawy stołowej, zwracaj uwagę na ich formę, kształt, zdobienia. Z ich pomocą łatwo podkreślisz styl dekoracji i sprawisz, że stanie się bardziej wyrazista.