Moda na świąteczne dekorowanie tarasów i ogrodów, tak lubiana w Stanach Zjednoczonych, stopniowo przenika na polski grunt. Coraz więcej domów w naszym kraju wyłania się wieczorem z mroku i przypomina jak radosnym i magicznym czasem są święta Bożego Narodzenia. Jeśli chcesz, by Twój zadaszony taras, ogród zimowy czy szklana weranda budziły podobne emocje, a dopiero „debiutują” wśród sąsiedzkich instalacji i nie wiesz, jak stworzyć pożądany klimat, mamy dla Ciebie kilka inspirujących porad!

Świetlne ozdoby: kurtyny, girlandy, ledowe nitki i migoczące sople

Jednym z najbardziej efektownych sposobów udekorowania tarasu czy zadaszenia tarasu jest wykorzystanie mrozoodpornych lampek różnego typu. By uniknąć problemów z ich podłączeniem, wybieraj tylko takie, które zasila się bezpośrednio z sieci o standardowym napięciu 230 V. Jeśli chcesz kupić produkty z zagranicznych sklepów internetowych, upewnij się czy ich moc, jak i kształt wtyczek są dostosowane do polskich standardów.

Tradycyjnymi łańcuchami z diodami LED możesz rozświetlić kolumny, balustrady czy ozdobne drzewka. Na elewacji czy pergolach o wiele lepiej sprawdzą się szerokie kurtyny świetlne. Zwieńczenie dachu tarasu skrzącymi się soplami z całą pewnością doda zimowego uroku. Decydując się na ozdobienie lampkami wielu elementów konstrukcji jednocześnie, postaw na jednolitą lub dopasowaną, stonowaną kolorystykę oświetlenia. W przeciwnym wypadku całość może okazać się zbyt pstrokata i sprawić, że taras straci elegancką nutę.

Jeżeli wolisz, by zabudowa tarasu została podkreślona jednolitymi kolorowymi liniami w stylu pop art, udekoruj elewację i ramy okien nitkami świetlnymi z szerokokątnymi diodami LED, których blask zlewa się w jedną, ciągłą smugę. Jeśli jednak preferujesz minimalistyczny styl i zamierzasz ozdobić światłem sam dach tarasu czy balustradę, sięgnij po sznury z kilkudziesięciu lampek o większej średnicy i oryginalnych kształtach. Klimat zbudują gwiazdki, świeczki lub bombki. Inną opcją jest także zawieszenie w oknach pojedynczych ledowych dekoracji na baterie (w kształcie choinki, Mikołaja, dzwonka czy gwiazdy).

Romantyczną atmosferę stworzą modne od poprzedniego sezonu laserowe reflektory, rzucające wiązki światła na wybrany obiekt. Nakieruj taki reflektor na pojedyncze rozłożyste drzewo, a  jego gałązki zamienią się milionami migotliwych, ruchliwych punkcików, przywodzących na myśl świetliki.

Minimalistyczny skandynawski wystrój

Jeśli bogate świąteczne dekoracje w barokowym stylu to nie jest estetyka bliska Twojemu sercu postaw na ekologiczne ozdoby z drewna, kamienia, szkła czy elementów roślinnych. Rozstaw na tarasie lampiony z naturalnych tworzyw, a do środka powkładaj świece z pszczelego bądź sojowego wosku.

Podłogę lub balustradę  przystrój donicami z małymi choinkami i zawieś na nich drewniane bombki, aromatyczne pierniki na tasiemkach, papierowe gwiazdki lub białe szydełkowe frywolitki. Możesz również poprzynosić z lasu, łąki czy parku naturalne skarby, takie jak ładne kamyki, szyszki, patyki, gałązki, orzechy i łupinki leszczyny i samodzielnie stworzyć świąteczne stroiki  i wieńce. Wystarczy pistolet na gorący klej, naturalne świerkowe gałązki ułożone w wieniec i umocnione florystycznym drucikiem, by stworzyć niepowtarzalne ozdoby.

Z paseczków pozwijanej, ufarbowanej gazety upleć proste koszyczki i poumieszczaj w nich choinkowe gałązki. Do skonstruowania miniaturowej choinki użyj szyszek, mchu z własnego ogródka albo znalezionego w kuchennych szafkach makaronu. Nastroju dodadzą magiczne lampiony, które wykonasz z pomalowanych srebrnym sprejem słoików po dżemie lub musztardzie. Przykryj stare ozdoby choinkowe odwróconymi kieliszkami, a na ich nóżkach postaw podgrzewacze. Możliwości jest całe mnóstwo!

Na koniec dopełnij klimat bożonarodzeniowym aromatem, nabijając pomarańcze goździkami i rozstawiając je na werandzie, na przykład na podkładkach z naturalnych plastrów drzewa. Niech to będą najpiękniejsze Święta dla Ciebie i całej Twojej rodziny!

Artykuł powstał we współpracy z eweranda.pl

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com