Często mówimy, że praca jest naszym drugim domem. Zwykle spędzamy w niej więcej czasu niż w domu. Musimy zawczasu zadbać o to, by było nam miło i przyjemnie.

Zacznijmy od zorganizowania sobie miejsca do pracy. Główną część biurka zajmuje nam monitor i klawiatura, a dookoła piętrzą się stosy dokumentów, długopisów, karteczek, a gdzieś pod nimi na pewno leży telefon. Postarajmy się, aby długopisy znalazły się w organizerze wraz z karteczkami, spinaczami i zszywaczem, a dokumenty posegregowane leżały poukładane w plastikowych szufladkach lub segregatorach.

Na pewno mamy też do dyspozycji szafki na dokumenty, możemy tam zorganizować archiwum starszych dokumentów, uporządkować te, z których korzystamy rzadziej, a w najłatwiej dostępnym miejscu trzymać dokumenty bieżące.

Nierzadko w różnych biurach czy sekretariatach widzimy oklejone monitory różnymi sentencjami, zdjęciami, gadżetami. Sugerujemy, by tego unikać. Nadmierne otaczanie się detalami powoduje rozkojarzenie i odrywa od pracy.

Musimy również zadbać o oświetlenie przy biurku. Czasami lepiej zainwestować w dobrą lampkę biurkową, tak by nasze oczy nie męczyły się od światła jarzeniówek. Pamiętajmy również o umieszczeniu monitora w odpowiedniej odległości od oczu, średnio jest to odległość od 40 do 75 centymetrów.

Bardzo ważną kwestią jest utrzymywanie ładu i porządku w swoim komputerze oraz poczcie elektronicznej. Na pulpicie warto utworzyć główne foldery, do których wrzucimy pogrupowane pliki, a poczcie elektronicznej stwórzmy dokładnie opisane archiwum. Musimy być przygotowani na dostęp do konkretnych informacji w każdej chwili, żeby nie dopuścić do sytuacji, kiedy szef nas prosi o jeden list, a my w panice przeszukujemy wszystkie dokumenty.

Jeśli uporządkowaliśmy już nasze stanowisko pracy możemy w końcu zadbać o jakieś miłe akcenty. Może być to ulubiony kubek, zdjęcie męża, dzieci czy też doniczkowy kwiatek. Ważne jest zachowanie umiaru i koniecznie zapytajmy wcześniej współpracowników czy nie przeszkadza im nasz pomysł na dekorację biurka.

Ciekawym i zabawnym akcentem może być skarbonka, w której możemy zbierać drobniaki na wspólne przyjemności lub jako karę, za przeklinanie. W niektórych biurach mogłoby się uzbierać na dobry rower!