Garderoba to miejsce, które powinno być urządzone w bardzo przemyślany sposób. Funkcjonalność to bowiem najważniejsza cecha tego wnętrza. Dowiedz się, co na nią wpływa oraz w jaki sposób wprowadzić ją do swojej garderoby, tak aby zapewnić w niej jak najwięcej wygody.

Jakie meble wybrać do garderoby?

Garderoba to przestrzeń, która umożliwia funkcjonalne przechowywanie ubrań. Miejsce to pozwala na zachowanie odpowiedniego porządku w szafie, a co za tym idzie na utrzymanie ubrań w dobrej kondycji. Dobrze wygospodarowana przestrzeń ułatwia również znajdowanie poszczególnych części garderoby oraz ułatwia ich segregację. Aby było to możliwe, niezbędne jest wstawienie funkcjonalnych mebli, wpływających na ergonomię garderoby. Odpowiednio skrojone wyposażenie jest najważniejszym aspektem takiego miejsca, dlatego jest to element, nad którego wyborem warto się nieco bardziej zastanowić.

W garderobie powinna znaleźć się duża, przestronna szafa, która posiada miejsce na wieszaki, odpowiednią liczbę półek na ubrania oraz szuflady służące do przechowywania drobniejszych części garderoby. Ważne, aby wysokość drążka, przeznaczonego do wieszania sukienek czy marynarek, była dostosowana do właściciela garderoby. Należy unikać zbyt niskiego umocowania, które może prowadzić do gniecenia się ubrań. Optymalną odległością wieszaka od podłogi jest około 150 centymetrów.

Wnętrze szafy do garderoby należy dostosować odpowiednio do własnych preferencji. Uwzględnienie indywidualnych wymagań zapewnia możliwie najlepszą organizację przestrzeni. Dużą rolę odgrywają półki, służące do przechowywania ubrań, które nie wymagają zawiśnięcia na wieszakach. Górne deski warto zostawić na najmniej użytkowane części garderoby czy dodatki takie jak pościel, ręczniki. Środkowy moduł należy przeznaczyć na najczęściej noszone w danym sezonie ubrania, ponieważ jest to najbardziej dostępna na poziomie wzroku i wyciągnięcia ręki wysokość szafy. Jeżeli w garderobie mają znaleźć się buty, to warto umiejscowić je na dolnych półkach, tak aby nie brudziły pozostałych ubrań lub co więcej, zdecydować się na osobny stojak na obuwie. Należy podkreślić, że niektóre osoby, posiadające garderoby, decydują się na zrezygnowanie ze wstawiania do nich osobnych szaf. W tym przypadku w pomieszczeniu montuje się specjalne drążki i półki, które tworzą z wnętrza jedną wielką przestrzeń do przechowywania. Taką garderobę, dostosowaną do potrzeb domowników, można zamówić w Centrum Meblowe Dobrodzień.

Funkcjonalna garderoba – czego nie może w niej zabraknąć?

Nie ma wątpliwości co do tego, że każda garderoba powinna zapewniać przede wszystkim wysoką funkcjonalność i ergonomię. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie tych cech do tak wymagającego wnętrza. W domowej szafie nie może zabraknąć:

  • pojemników do przechowywania,
  • koszyków ułatwiających segregację bielizny,
  • wiszących organizerów,
  • wentylacji zapewniającej przepływ powietrza (zwłaszcza jeśli w garderobie przechowywane jest obuwie),
  • dużego lustra,
  • miejsca do trzymania drobnych przedmiotów, akcesoriów i biżuterii,
  • wygodnego siedziska.

Jakie oświetlenie sprawdza się najlepiej w garderobie?

W domowej garderobie ogromną rolę odgrywa odpowiednio dostosowane oświetlenie. Powinno ono umożliwiać łatwe i szybkie odnajdywanie wszystkich części garderoby. Duże okna zapewniają także dostęp do dziennego światła, które korzystnie wpływa na dobór poszczególnych elementów stylizacji. Jeśli przestrzeń zagospodarowana na garderobę nie posiada okien, to można wybrać światło sztuczne. Duża lampa, która pozwala na oświetlenie całego wnętrza i kilka mniejszych lamp zainstalowanych miejscowo (np. we wnętrzu szuflad czy nad drążkami) sprawiają, że garderoba jest jeszcze bardziej funkcjonalna. 

Garderoba – funkcjonalność to nie wszystko!

Funkcjonalność garderoby to nie wszystko. W miejscu, w którym domownicy szykują się do całego dnia lub wieczornego odpoczynku powinna panować przytulna atmosfera. Warto zatroszczyć się nie tylko o ergonomię wyposażenia. Dobrze, jeżeli meble do garderoby odznaczają się pięknym designem, dostosowanym do gustu domowników. Do takiego wnętrza można również wprowadzić kilka dekoracji. Zielone rośliny, wygodna sofa i ozdobny dywan sprawiają, że garderoba nabiera charakteru i staje się znacznie bardziej atrakcyjna wizualnie.