Każdy mieszkaniec bloku marzy o zielonym ogrodzie, w którym będzie mógł odpocząć od hałasu i zgiełku oraz spędzić miłe popołudnie. Niestety, ale tylko nieliczni posiadacze mieszkań mogą pochwalić się własnym kawałkiem trawnika.Nic jednak straconego, bo nawet niewielki balkon można przekształcić w zacisze dla całej rodziny. W poniższym tekście przedstawimy kilka porad, które w tym pomogą.

Podłoga

Podłoga na balkonie ma kluczowe znaczenie. Ze względu na to, że jest to pomieszczenie, które w całości znajduje się na zewnątrz i nie zawsze posiada całkowite zadaszenie, musi być ona wykonana z trwałych materiałów. Najpopularniejszym rozwiązaniem są uniwersalne płyty gresowe, naklejane przy użyciu odpornego na warunki atmosferyczne kleju. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach więc nie ma problemu z wybraniem odcieniu pasującego do reszty akcesoriów balkonowych, ale co najważniejsze, płyty łatwo utrzymać w czystości (wystarczy mycie wodą z dodatkiem płynu). Często wybieranym rozwiązaniem jest też położenie na „gołym” betonie pasów sztucznej trawy, co sprawia, że balkon bardziej przypomina ogród. Warto jednak odnotować, że jest to opcja sezonowa – nawierzchnia nie wytrzyma mrozów oraz opadów deszczu i śniegu.

Kwiaty i zioła

Kwiaty i zioła to obowiązkowy dodatek do każdego balkonu – nadają one pomieszczeniu unikatowego charakteru. Zastanawiasz się w czym je przechowywać? Najczęściej wybieraną opcją, ze względu na cenę, są plastikowe doniczki – zarówno te montowane na balustradzie balkonowej jak i stawiane na podłodze. Mają one jednak poważną wadę – nie prezentują się zbyt stylowo. Zdecydowanie lepiej wyglądają donice ceramiczne, które są po prostu trwalsze. Uwielbiasz rośliny, ale obawiasz się, że będziesz mieć zbyt mało miejsca na ich przechowywanie? Zyskaj dodatkową „przestrzeń” i zamontuj granitowy parapet (dostępne są m.in. w http://nagrobki-granitex.pl) – umieszczane na nim doniczki będą wyglądały bardziej elegancko. Jesteś zwolennikiem rzeczy robionych samodzielnie? Doskonale się składa, bo wiele doniczek możesz zrobić samodzielnie – np. te wiszące, do których przygotowania potrzebujesz tylko starych durszlaków i metalowego łańcuszka.

Meble ogrodowe

Żaden balkon nie będzie kompletny bez mebli balkonowych. Jakie najlepiej kupić? Kluczowe znaczenie będzie mieć wielkość balkonu. Jeśli jest naprawdę niewielki – szukaj drewnianych stolików-blatów z opcją przyczepienia do balustrady i funkcją składania. Pozwoli Ci to zaoszczędzić cenne miejsce. Jeśli jednak masz trochę przestrzeni, najlepsze będą stoliki i krzesła ratanowe lub żeliwne – to hit tegorocznych wakacji. W połączeniu z trawiastą nawierzchnią i pasującymi do koloru kwitnących kwiatów poduszkami będą wyglądały naprawdę stylowo. Zawsze możesz też dobrać do nich pasującą półkę narożną – zyskasz miejsce na narzędzia ogrodowe oraz odżywki do kwiatów. Nie masz wysokiego budżetu na aranżację balkonu? Są jeszcze meble plastikowe, ale jeśli masz nasłoneczniony balkon to mogą one, pod wpływem promieni, szybko wyblaknąć. W takim wypadku dokup do krzeseł większe poduszki, a na stół ochronną ceratę.