Sypialnia to jedno z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń – spędzasz tam każdego dnia po 8-10 godzin, więc o jej urządzenie powinnaś zadbać w sposób szczególny. Prezentujemy garść porad i wskazówek na to, jak urządzić sypialnię w której chce się spać!

Materac, poduszka i kołdra – nierozłączne trio

Najważniejsze w każdej sypialni powinny być: wygodny, dostosowany do Twoich potrzeb materac, poduszka która podeprze głowę odciążając kręgosłup i kołdra o grubości, która zapewni Ci komfort termiczny i nie przegrzeje.

Rzecz jasna najpoważniejszym zakupem jest materac, więc na jego wybór warto poświęcić trochę czasu. Zanim zaczniesz poszukiwać materaca, powinnaś udać się do sklepu i wypróbować kilka-kilkanaście modeli. Materace różnią się konstrukcją i miękkością – niektóre są sztywne, inne miękkie jak puch, kolejne mają kilka stref o różnej twardości, a jeszcze inne (materace termoelastyczne) dopasowują się do ludzkiego ciała… Dlatego ważnym jest, byś na własnej skórze przekonała się, jaki typ materaca jest dla Ciebie najlepszy.

Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego materac został wykonany – musi być wykonany z materiału antyseptycznego, dobrze by miał warstwę włókien higroskopijnych, które wchłoną i zwiążą na stałe pot.

Poduszki to również temat rzeka – najlepsza będzie taka, która dobrze podtrzymuje odcinek szyjny kręgosłupa, nie jest zbyt miękka (powinna się uginać, by była wygodna, jednak nie może się zapadać i powodować dyskomfortu), i ma odpowiednią wielkość. Wbrew pozorom nie zawsze większa znaczy lepsza, dlatego poobserwuj, jaki rozmiar poduszki jest dla Ciebie najporęczniejszy, i taką poduszkę wybierz.

Raj w ulubionym kolorze

Niebagatelną rolę w klimacie sypialni odgrywa zastosowana w niej kolorystyka. Podczas wybierania koloru do swojej sypialni powinnaś mieć jednak na uwadze kilka spraw.

Po pierwsze, wybierz połączenie kolorów stonowanych z wyrazistymi – sypialnia skąpana w mocnych, żywych kolorach to ryzykowne posunięcie, i nie każdy będzie się w takiej mocnej aranżacji dobrze czuł.

Po drugie, każdy kolor niesie za sobą konkretne emocje i buduje nastrój. Co do zasady im kolor cieplejszy, tym silniejsze emocje budzi, a kolory chłodne niosą ze sobą ukojenie i spokój. Dlatego jeśli chcesz, by w sypialni było cicho i spokojnie, wybierz połączenie neutralnych odcieni z zielenią lub błękitem. Natomiast dla ożywienia atmosfery sięgnij po kolor pomarańczowy, różowy bądź czerwony – zwłaszcza ten ostatni wniesie do sypialni nową energię!

Mniejsze znaczenie dla komfortu snu ma wybrany do sypialni styl architektoniczny. Odpowiedź na to, jak urządzić sypialnię, jest w tym wypadku prosta – tak, jak najbardziej lubisz! Nie ma żadnych przeciwwskazań, by barokowy przepych miał być lepszy czy gorszy od klasycznego wnętrza czy nowoczesnej industrialnej aranżacji.

Bez ściemniania – o roli światła

Światło w sypialni możesz podzielić na 3 główne grupy:

  • Oświetlenie główne, które ma za zadanie oświetlić całe pomieszczenie na tyle, by można było się po nim przemieszczać (tę rolę zazwyczaj spełnia oświetlenie sufitowe),

  • Oświetlenie punktowe – lampki nocne, które pozwolą Ci na czytanie książki w czasie, gdy partner śpi, lub dodatkowe oświetlenie szafy ubraniowej, jeśli takową masz w sypialni ustawioną. W tym przypadku ważne jest, by światło było dość mocne i łatwe do nakierowania na konkretną przestrzeń, bez oświetlania pozostałej części pomieszczenia.

  • Oświetlenie dodatkowe, czyli nastrojowe – listwy kolorowych diód LED przy suficie/w zagłówku/nad oknem czy elektryczna świeca mają służyć wyłącznie nastrojowi, bez spełniania praktycznych funkcji.

Tekst powstał we współpracy ze sklepem www.marsen.pl, oferującym wysokiej jakości materace do spania.