Trądzik to zmora większości nastolatek, i niestety wielu pań, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Podpowiadamy, jak walczyć z trądzikiem w bezpieczny dla zdrowia sposób!

Dlaczego trądzik powstaje?

Przyczyn powstawania trądziku może być wiele – i każda z nich wymaga innego leczenia. I tak w przypadku osób młodych za powstawanie trądziku najczęściej odpowiadają zaburzenia hormonalne,a konkretniej wydzielanie androgenów, które wpływają na pracę gruczołów łojowych. Ich niewłaściwa praca może również wynikać z innych przyczyn, efekt jest jednak zawsze taki sam – nadmiar sebum zatyka pory, żywiące się nim bakterie beztlenowe namnażają się i na skórze pojawiają się grudki i wykwity.

Na pojawianie się trądziku może mieć także wpływ nieodpowiednia dieta: najgroźniejszymi dla skóry są produkty o wysokim indeksie glikemicznym, sztuczne barwniki i konserwanty. Co ważne, skłonność do nadmiernej pracy gruczołów łojowych może być dziedziczna, a co za tym idzie – trądzik może się pojawiać częściej i mieć ostrzejszą postać niż u osób nieobciążonych genetycznie.

Zacznij od zmiany stylu życia

Zanim zaczniesz walczyć z trądzikiem przy pomocy specjalistycznych kremów, spróbuj zlikwidować potencjalne przyczyny jego występowania.

Na dobry początek ustabilizuj swój rytm dnia – zadbaj o odpowiednią dawkę snu, uprawiaj regularnie bieganie bądź jazdę na rowerze, unikaj niepotrzebnego stresu. Te zabiegi pozwolą na złagodzenie skoków poziomu hormonów w Twoim ciele, dzięki czemu nie będą zaburzały pracy innych organów.

Następnie zadbaj o dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu. Istnieją długie listy pokarmów wskazanych do spożywania przy problemach z cerą, warto byś się z nimi zapoznała i postarała się przestrzegać tych zaleceń. Do tego pij dużo wody, by usunąć z organizmu toksyny.

Na koniec przyjrzyj się uważnie higienie skóry twarzy. Czy zawsze pamiętasz o zmyciu makijażu? Czy masz mydło dostosowane do rodzaju cery? Regularnie stosuj peeling i kąpiel parową z dodatkiem olejków eterycznych, co otworzy pory i ułatwi skórze usuwanie nadmiaru sebum.

Domowe leczenie trądziku

Łagodne formy trądziku można leczyć domowymi sposobami. Całkiem skuteczna jest maseczka drożdżowa, wykonana z drożdży rozpuszczonych w odrobinie mleka – wystarczy ją nakładać na 20 minut każdego dnia, by poprawić stan cery. Drożdże możesz także przyjmować w formie koktajlu, rozpuszczając 1/4 kostki w szklance ciepłego mleka. Napój przyjmowany raz dziennie poprawi koloryt skóry i zmniejszy liczbę zmian trądzikowych.

Szukaj także leków dostępnych bez recepty – w swoich poszukiwaniach wypatruj przede wszystkim kremów i płynów z retinoidami i nadtlenkiem benzoilu – to najpopularniejsze składniki środków na cerę trądzikową. Miej jednak świadomość, że często początek kuracji wiąże się z podrażnieniem skóry twarzy – możesz odczuwać w pierwszych dniach pieczenie i zaczerwienienie. Po kilku dniach powinno ustąpić, w przeciwnym wypadku od razu udaj się do dermatologa.

Dermatolog prawdę Ci powie

Jak podkreślają eksperci z Dermedicus.eu, oferujący leczenie trądziku Warszawa, nie każdą odmianę trądziku da się wyleczyć w domu. Może on bowiem mieć różne przyczyny, nie zawsze możliwe do szybkiego zdiagnozowania. Jeśli więc Twoja twarz jest dotknięta silnym trądzikiem, wizyta u dermatologa będzie niezbędna, by ustalić plan leczenia.