Zadbana przestrzeń to nie tylko taka, w której panuje porządek. Jest to również miejsce, gdzie dodatki stanowią harmonijną całość. Tak jest również w przypadku salonów. Czy wiesz, jaki obraz będzie najbardziej pasował do twojej przestrzeni?

Idealne miejsce na obraz

Kolejna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę stanowi ulokowanie tego przedmiotu. Tutaj liczy się symetria, dzięki niej ty, jak również twoi gości dobrze poczujecie się w przestrzeni twojego salonu. Jeżeli wieszasz obraz nad sofą lub innym meblem, to zadbaj o to, aby jego środek wypadał nad środkiem mebla. Jeżeli, będzie to kilka sztuk, to nie powinny one przekraczać 2/3 szerokości mebla.  Ważne jest także, aby centralna cześć płótna znajdowała się na wysokości 1,5 m, podobna zasada obowiązuje w galeriach.

Jaki efekt chcesz osiągnąć?

W zależności od tego, jakie jest twoje zamierzenie, możesz sprawić, że wnętrze będzie bardziej wyraziste, pełne energii, albo wyciszone. Dobrze jest mieć na uwadze także to, aby płótno nie konkurowało z resztą dodatków. Nie może być przez nie przytłoczone. Postaw na zasadę im mniej, tym lepiej.

Dobrym pomysłem jest ponadto kierowanie się zasadą kontrastu. Wnętrze utrzymane w pastelowych, stonowanych odcieniach nabierze wyrazistości, kiedy umieścisz w nim duży i odważny kolorystycznie obraz. Aby go jeszcze bardziej wyeksponować, zatroszcz się o odpowiednie oświetlenie. Możesz też zawiesić lustro na przeciwległej ścianie.

Motyw przewodni?

Zawieszony na ścianie obraz nie powinien wywoływać negatywnych emocji. Musi on także współgrać ze stylistyką danej przestrzeni. W salonach nowoczesnych i minimalistycznych bardzo dobrze prezentują się panoramy miast. Piękne krajobrazy i kompozycje kwiatowe tymczasem to rozwiązanie dla wnętrza klasycznego. Można również zdecydować się na nawiązanie tematyczne. Fani żeglowania np. bardzo często wybierają motywy marynistyczne.

Postaw na oryginalne rozwiązania

Nie oszczędzajmy, kiedy kupujemy obraz. Kiczowate płótno przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza że są to przedmioty, które stanowią wizytówkę naszego mieszkania. Pewnym pomysłem jest decydowanie się na opinię rzeczoznawcy dzieł sztuki. Jest to osoba, która wyceni obraz, wskaże, jaka jest jego wartość, a do tego oceni, czy jest to dzieło autentyczne. Z jego pomocy możesz również skorzystać, kiedy dopiero decydujesz się na nabycie obrazu. Będziesz miał wówczas pewność, że kupisz oryginał i za niego nie przepłacisz.