Krwiście czerwone usta stały się w naszej kulturze synonimem kobiecego piękna. Jednak kanon produktów, za pomocą których można wykonać makijaż ust jest o wiele szerszy. Czym kierować się, dobierając kosmetyki do pomalowania warg? Na co warto zwracać uwagę?

Kosmetyki do makijażu ust – szminki, błyszczyki i pomadki

Gama specyfików, za pomocą których można pomalować usta jest dość duża. Wybierając spośród nich właściwy, warto zwrócić uwagę, żeby był naturalny – pozbawiony parabenu, parafiny, sztucznych związków zapachowych, a także metali ciężkich, takich jak kadm czy ołów. Jest to o tyle istotne, że szminka w drobnych ilościach trafia do organizmu – wraz z jedzeniem i piciem, jednak w ciągu swojego życia kobiety potrafią jej „zjeść” całkiem sporo.

Wybierając szminkę, warto też zwrócić uwagę na nasycenie koloru – jest to jedna z ważniejszych rzeczy, którą powinno się kierować, kupując ją. Szminki dobrych marek zwykle kryją za pierwszym pociągnięciem, nie ma potrzeby więc wielokrotnego malowania ust. Istotnym szczegółem jest też konsystencja. Najlepiej sprawdzą się szminki, które mają ją lekko kremową.

Innym kosmetykiem, za pomocą którego można wykonać makijaż ust jest błyszczyk. Jest on specyfikiem dość lekkim i delikatnym, w związku z czym polecany jest dla nastolatek i kobiet młodych. Błyszczyk aplikuje się banalnie, jednak ceną jego lekkości jest dość duża ścieralność – jego nakładanie trzeba nieraz powtarzać.

Makijaż ust nie kojarzy się raczej zbyt mocno z pomadkami – są one postrzegane bardziej jako forma ochrony, nawilżenia i odżywienia. Za pomocą pomadek można jednak również pomalować wargi, a takie z większą ilością rozświetlających składników pomogą nawet uzyskać efekt pełnych, ponętnych ust.

Głęboka czerwień czy pastelowy róż, czyli o kolorach

Makijaż ust można wykonać kosmetykiem właściwie w dowolnym kolorze. Jedyne, co ogranicza, to paleta barw producenta, jednak zarówno kolorów, jak i marek jest na rynku mnóstwo. Warto się zastanowić, jaki kolor będzie najlepszy. Co mówi barwa warg o ich właścicielce?

Generalnie czerwoną szminkę uważa się za atrybut kobiet przebojowych, odważnych, pewnych siebie i mających mnóstwo energii. Róż jest kojarzony z romantycznym usposobieniem, nie tak wybuchowym, jak czerwień. Właścicielka różowych warg ma być łagodna, miła i przyjazna. Nieco odmiennie postrzega się brązowe usta. Kobieta, która wykona makijaż ust w tym kolorze jest uważana za nieśmiałą, poukładaną, która nie chce nadmiernie się wyróżniać. Usta perłowe są uznawana za atrybut kobiety sukcesu.

Czy warto przykładać wagę do powyższego wykazu, wykonując makijaż ust, uzna już sama zainteresowana, decydując jednocześnie, które rozwiązanie odpowiadać jej będzie najbardziej. Warto jednak przemyśleć wybór kosmetyku do pomalowania warg i wybrać odpowiedni. Sprawi to, że nie będzie potrzeby martwić się o zdrowie, a także będzie on doskonale podkreślał urodę i usta – atrybut kobiecości.