Każde pomieszczenie w domu spełnia określoną funkcję. Należy zadbać o to, by było to miejsce jak najlepiej urządzone, żeby można w nim miło odpoczywać, a czasem pracować. Salon to jedno z tych pokoi, w którym spędzamy bardzo dużo czasu o różnych porach dnia. Dlatego warto go dobrze oświetlić.

Uniwersalność

To właśnie czynnik, którym przede wszystkim warto się kierować. W salonie czytamy książki, oglądamy telewizję, rozmawiamy z bliskimi czy… drzemiemy. Najczęściej funkcję salonu spełnia największy pokój, przez co potrzeba więcej światła niż w innych pomieszczeniach. Dlatego najlepiej zapewnić możliwość regulowania dostarczanego światła, a także postawić na różne rodzaje lamp.

Ile światła nam potrzeba?

Wybór jednej lampy do salonu nie jest najlepszym pomysłem. Czy to lampa wisząca czy pokaźny żyrandol, jeden rodzaj oświetlenia nie wystarczy. Dlatego przyda się jeszcze lampa, którą będziemy mogli włączać, gdy nie będziemy potrzebowali aż tak dużego natężenia światła, które mógłby dać jedynie żyrandol. Dobrym pomysłem jest zamontowania kinkietu nad kanapą bądź postawienie lampy w rogu pokoju – w sam raz do wieczornego relaksu.

Salon wielofunkcyjny

Jeśli pokój dzienny to również nasze miejsce pracy, nie obejdzie się bez lampy biurkowej czy stołowej. Gdy okaże się, że na biurku nie ma wystarczająco miejsca, wtedy lampę można umieścić np. na komodzie. Warto również pomyśleć o halogenach nad biurkiem. Często salon pełni funkcję jadalni. Jeśli będziemy mieli ochotę na nastrojową kolację, blask świec może nie być w pełni satysfakcjonujący, dlatego lampa znajdująca się nieopodal stołu może być strzałem w dziesiątkę.

Wszystkie rodzaje oświetlenia, jakie zastosujemy w pokoju dziennym, muszą ze sobą współgrać. Lampy, kinkiety, plafony czy żyrandole do salonu wypada dobierać z jednej marki, co zapewni stylowy wygląd całego pomieszczenia. Trudno bowiem trafić na różne rodzaje oświetlenia w jednym stylu, ale od innych producentów. Nie chodzi tylko o natężenie światła w pokoju – tak naprawdę to aspekt estetyczny decyduje o tym, na co się decydujemy.