Stolik kawowy jest ważnym meblem w każdym salonie – stolik kawowy ustawiony między kanapą a telewizorem staje się ważnym (tak wizualnie jak i funkcjonalnie) meblem we wnętrzu. Wybór stolika kawowego nie może być przypadkowy – dlatego wyjaśniamy, jak wybrać stolik kawowy, by spełniał swoją funkcję i cieszył oko.

O czym trzeba pamiętać, wybierając stolik kawowy?

Do czego jest Ci potrzebny stolik? Będziesz na nim trzymała piloty do sprzętu RTV, ma służyć jako dodatkowe siedzisko w salonie, chcesz pod stolikiem kawowym mieć miejsce na gazety i drobiazgi? Zastanów się, czy Twój stolik kawowy ma być wyłącznie stolikiem, czy ma spełniać kilka różnych funkcji.

Stabilność i bezpieczeństwo są kluczowe w sytuacji, gdy chcesz wybrać stolik kawowy do codziennego użytku. O ile elegancki stolik na cienkiej nóżce będzie dekoracją pokoju, o tyle codzienne spożywaniem przy nim posiłków może być niewygodne i ryzykowne. Podobnie z otworami i wgłębieniami w blacie stolika – utrudnią stawianie na stoliku naczyń!

Czy Twój stolik ma być ozdobą pokoju, czy ma pełnić funkcję użytkową? Chcesz wprowadzić do pokoju nietypowy stolik kawowy, wyróżniający się pośród innych mebli, czy Twój wymarzony stolik kawowy ma się wtopić w tło?

Styl stolika kawowego powinien pasować do stylu pokoju. O ile nie szukasz elementu kontrastującego z pozostałymi meblami, sięgnij po stolik kawowy w dopasowanym stylu – drewniany do klasycznego wnętrza, szklany do nowoczesnego.

Istotny jest materiał, z którego wykonany jest Twój stolik kawowy. Jeśli wybierzesz szklany stolik kawowy, będziesz miała poczucie, że nie zajmuje on miejsca w pokoju. Im masywniejszy stolik, tym cięższy będzie się wydawał, co może zaburzać harmonię Twojego pokoju. Pamiętaj o tym podczas zakupów.

Jak wysokie są pozostałe meble w pomieszczeniu? Stolik kawowy (niezależnie od wielkości i materiału) musi być najwyżej na poziomie siedziska kanapy.

Ile masz miejsca na swój wymarzony stolik kawowy? Jeśli wybierzesz stolik zbyt duży do swojego pokoju – będzie niepraktyczny, i nie spełni dobrze swojej funkcji. Z kolei stolik zbyt mały nie pomieści wszystkiego, co będziesz chciała na nim postawić. Sprawdź przed zakupem, czy stolik kawowy, który wybrałaś, pasuje rozmiarem do wielkości pokoju i do funkcji, jakie ma spełniać.

Chcesz mieć mobilny stolik kawowy, czy chcesz by miał stałe miejsce w pokoju? Waga i ułatwienia w przemieszczaniu stolika będą miały dla Ciebie całkiem duże znaczenie – dźwiganie dębowego stolika kawowego jest fatalnym pomysłem. Szczególnie, jeśli stolik znajduje się przy kanapie rozkładanej na noc– w takiej sytuacji, jeśli nie chcesz każdego wieczoru męczyć się z przesuwaniem ciężkiego stolika, wybierz stolik kawowy na kółkach.