Mając na co dzień kontakt z różnymi środkami chemicznymi, w tym z detergentami, nasze dłonie i paznokcie nie będą w najlepszej kondycji, zwłaszcza, jeśli prace domowe będziemy wykonywały bez rękawiczek ochronnych. Łamliwość paznokci może wynikać również i z niedoboru pewnych witamin i mikroelementów w organizmie. Niewystarczająca pielęgnacja dłoni i paznokci powoduje, że paznokcie zaczynają łamać się, rozdwajać i tracą swój naturalny blask. Jak o nie zadbać i wzmocnić je skutecznie?

Dlaczego się łamią?

Istnieje wiele przyczyn łamliwości paznokci, ale najczęściej zjawisko to spowodowane jest niedoborem substancji tłuszczowych, krzemu, cynku i magnezu, odpowiadających za twardość płytki paznokciowej. Na ogół jednak to negatywny wpływ czynników zewnętrznych, przede wszystkim detergentów, powoduje taki stan rzeczy.

Dieta na łamliwe paznokcie

Jeśli problem łamliwych paznokci wynika z niedoboru witamin i składników odżywczych w diecie danej osoby, powinna ona uzupełniać mikroelementy poprzez odpowiednią dietę. Warto jeść galarety i słodkie galaretki, bowiem żelatyna w nich zawarta wzmocni i utwardzi paznokcie, przez co staną się znacznie mniej łamliwe.

Bardzo dobrym pomysłem na zlikwidowanie problemu łamliwych paznokci będzie przyjmowanie preparatów na paznokcie, zawierających m.in. skrzyp polny, pokrzywę lub drożdże, kompleks witamin z grupy B i mikroelementy. Na słabe paznokcie zalecany jest preparat DOPPELHERZ Aktiv Na Włosy i Paznokcie, który wzmacnia m.in. paznokcie. W swoim składzie zawiera olej z zarodków pszenicy, witaminę B6, B5 i C, wyciąg proteinowy z prosa, czy cynk. Oprócz tego, ma bogaty zestaw substancji odżywczych i stymulujących wzrost włosów i paznokci oraz utrzymujących je w dobrym stanie. Jest on zalecany w szczególności przy łamliwości paznokci.

Domowe sposoby na mocne paznokcie

Równolegle do przyjmowania preparatów witaminowych na paznokcie, warto wykorzystać szereg domowych metod ich wzmacniania. Na pewien czas na pewno powinnyśmy zaprzestać malowania paznokci, bowiem obciążają one dodatkowo płytkę, a aceton w nich zawarty powoduje, że zabiegi mające na celu wzmocnienie paznokci są nieskuteczne. Dobrym pomysłem będzie moczenie paznokci w ciepłej oliwie, która nawilży i wzmocni płytkę. Można wcierać w paznokcie olejek rycynowy, który przy codziennym stosowaniu powoduje, że paznokcie przestają się rozdwajać i stają się twardsze. Dobre rezultaty w walce o zdrowe paznokcie możemy uzyskać, jeśli na bieżąco będziemy wcierać zarówno w skórę dłoni, jak i w same paznokcie, krem do rąk i paznokci. Na półkach sklepowych w drogeriach i marketach istnieje szeroki wybór tego typu kosmetyków.

Nade wszystko, podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych, np. przy zmywaniu i czyszczeniu różnych powierzchni, zawsze powinniśmy stosować gumowe rękawiczki. Dzięki tym prostym zasadom uzyskamy silne, piękne paznokci i pozbędziemy się ich łamliwości.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala