Salon to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Jego wyposażenie świadczy o guście i stylu właściciela. Wybór mebli do tego pomieszczenia jest więc ważną sprawą, jeśli chodzi o odpowiednią aranżację wnętrza. W zależności od koloru mebli, możemy dodać odpowiedni kolor ścian oraz nietypowe dodatki. Meble w jasnych odcieniach z pewnością spodobają się osobom lubiącym przestrzeń i dużą ilość światła, natomiast tym ceniącym sobie klasyczny wystrój wnętrza, na pewno przypadną do gustu produkty w ciemniejszych odcieniach.

Świetnym rozwiązaniem może okazać się dobór na zasadzie kontrastu – jasne kolory mebli na ciemnym tle ściany lub ciemne meble na jasnym tle. Taki układ może uchronić nas przed nadmierną monotonią wnętrza. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z nadmierną wyrazistością barw, gdyż może to skutkować nieestetycznym akcentem. Jeśli zamierzasz zaaranżować swój salon w nowoczesny sposób, w poniższym artykule dowiesz jak dokonać tego na kilka prostych sposobów.

Aranżacja salonu

Oświetlenie to ważny element wyposażenia większości pomieszczeń. Nie inaczej jest w przypadku salonu. To właśnie za pomocą światła tworzymy nastrój i nadajemy odpowiedni klimat pomieszczeniu. Jeśli chcemy, żeby nasz salon wyglądał niesamowicie, powinniśmy dobrać odpowiednie lampy, żyrandole oraz diody. Dzięki temu ocieplimy nasze wnętrze, a także sprawimy, że optycznie będzie wyglądało na większe. Współczesne modele dostępne są zarówno w wersjach stojących, wiszących, jak i stolikowych. Lampy te mogą stać się także świetnym dodatkiem jeśli będziemy chcieli udekorować nasze wnętrze. Dzięki ogromnemu wyborowi, z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Ważną rolę w salonie odgrywa także stolik. Ten z pozoru niewielki rekwizyt ma ogromne znaczenie w aranżacji wnętrza. Oprócz rozmiarów, należy zwracać uwagę także na jakość wykonania produktu. Jeśli całość naszego salonu utrzymana jest w klasycznym stylu, warto puścić nieco wodze fantazji i wybrać nieco bardziej ekstrawagancki model. Dzięki odpowiedniej kompozycji, każda chwila w naszym salonie będzie niezwykle przyjemna.

Kanapy do salonu

Modna i komfortowa kanapa do salonu to podstawa. Jaki model wybrać by służył przez długie lata oraz był miejscem wieczornego odpoczynku z rodziną? Ważną kwestią w tym przypadku jest materiał wykonania. Wytrzymałe kanapy do salonu powinny być skonstruowane z drewna wysokiej jakości, a także obić odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Tapicerka powinna być solidna i niewrażliwa na zmiany temperatury. Jeśli chodzi o kolorystykę, to pamiętajmy, że przesada i nadmiar mogą drażnić, dlatego dobrze zdecydować się na zbliżoną gamę kolorystyczną lub jeden wyraźny akcent koloru w salonie.

meble 2

Przy wyborze kanapy kierujmy się również jej rozmiarem. Zbyt duży model nie będzie prezentował się dobrze w małym pomieszczeniu i na odwrót – jak zwykle ważne jest tutaj zrównoważenie. Jeśli jednak chcemy by nas salon charakteryzował się kontrastową aranżacją – możemy uzyskać ten efekt nie tylko poprzez zróżnicowanie kolorystyki ścian i mebli, ale także poprzez zastosowanie wielu różnych faktur lub dekoracji ściennych takich jak tapety, czy struktura cegły i kamienia.

Dobrze jest gdy wszystkie elementy wyposażenia są dopasowane do reszty aranżacji pomieszczenia. Jednakże czasem warto postawić na większą różnorodność i mieszaninę stylów w celu nadania nieszablonowego charakteru. Bez względu czy chcemy urządzić swój salon w nowoczesnym czy tradycyjnym stylu, warto dobrze przemyśleć zakup jego wyposażenia. Wybierając elementy meblowe, trzeba też wziąć pod uwagę ich funkcjonalność oraz jakość wykonania. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że posłużą nam przez kolejne lata, stanowiąc wyjątkowy składnik aranżacji pomieszczenia.