Zakochanie to chyba jedno z najprzyjemniejszych uczuć. To ono sprawia, że jesteś szczęśliwa tak, że masz ochotę góry przenosić, a życie nabiera niepowtarzalnych barw. Z drugiej strony może być bardzo niebezpieczne. Zatracasz się w uczuciu, uzależniasz się i obsesyjnie koncentrujesz się na partnerze.

Stajesz się zaborcza, zazdrosna i niestabilna emocjonalnie, jednym słowem Twoje zachowanie jest irracjonalne. Jak tego uniknąć? Jak cieszyć się stanem zakochania nie tracąc przy tym zdrowego rozsądku?

Nie daj się zwariować

Zakochanie to cudowny stan, jednak nie możesz stracić zdrowego rozsądku. Pamiętaj, że nie możesz zaniedbywać codziennych obowiązków. Rachunki należy płacić w terminie a i jeść trzeba. (chodź udowodnione zostało, że osoby zakochane mogą cierpieć na zaburzenia apetytu).

Nie odkładaj ważnych spraw na bok i nie zaniedbuj relacji z bliskimi Ci osobami. Zakochanie nie może być dla Ciebie zagrożeniem i nie może wprowadzać w Twoje życie chaosu. Powinno być przede wszystkim okazją do przeżycia niezwyklej bliskości oraz intensywnych doznań.

Ta pozytywna energia towarzysząca zakochaniu powinna dać Ci siłę do życia, do budowania, rozwijania się i dbania o to wszystko co było i jest dla Ciebie ważne w życiu.

Zdejmij czasami różowe okulary

Nie ma nic niezwykłego w fascynacji i idealizowaniu drugiej osoby zwłaszcza jeśli jesteś zakochana. Trudno jest dostrzec jakiekolwiek wady u partnera zarówno te zewnętrzne jak i wewnętrzne. Przecież Twój partner jest najcudowniejszy na świecie prawda?

Jednak i tutaj musisz uważać, żeby nie przesadzić. Pamiętaj, że takie idealizowanie partnera może okazać się irytujące dla otoczenia, zwłaszcza wtedy, gdy zaczynasz przypisywać partnerowi cechy których nie posiada lub nie dostrzegasz w jego zachowaniu sygnałów ostrzegawczych np. przemoc.

Bądź sobą

Nigdy nie zapominaj o tym kim jesteś, czego potrzebujesz i co jest dla Ciebie ważne. Ukochana osoba nigdy nie powinna stanąć Ci na drodze do realizacji marzeń, nie będzie oczekiwała, że zrezygnujesz dla niej z czegoś naprawdę ważnego i nie będzie wymagała od Ciebie poświęceń. W zdrowej relacji partner powinien Cię dopełniać i wspierać, a nie ograniczać. Pamiętaj, że jesteś wyjątkową osobą, która zasługuje na szczęście, miłość i szacunek. Buduj relacje w partnerstwie na podstawie tego co jest dla Ciebie ważne i nigdy nie pozwól by ktoś Cie krzywdził.

Życie we dwoje to coś wspaniałego, wspólne cele, plany i system wartości oraz wzajemna wymiana tego, co możecie sobie zaoferować. Przyjmowanie i dawanie – to elementy Waszej miłosnej układanki.

Źródło: Maria Rotkiel,„ Nas dwoje czyli miłosna układanka” Jak tworzyć i pielęgnować związek?