Zima to niezwykle wymagająca pora roku, również dla naszej skóry. Mróz, silny wiatr, opady śniegu, gwałtowne zmiany temperatur oraz klimatyzacja i ogrzewanie. To tylko niektóre z czynników, które mogą negatywnie wpływać na kondycję naszej skóry. Zadbajmy szczególnie o twarz, usta oraz dłonie, czyli części ciała najbardziej narażone na negatywne skutki zimy. Jak to zrobić, radzi klinika urody Beauty Duty.

Dlaczego właśnie twarz, usta oraz dłonie? Ponieważ to trzy partie ciała, które najczęściej narażone są na trudne, zimowe warunki pogodowe. Przesuszenia, pęknięcia i pojawiające się na nich niedoskonałości – jak im zaradzić?

Przede wszystkim działajmy z wyprzedzeniem. Nie dajmy się zimie, podejmijmy działania profilaktyczne, które mają zapobiec m.in. przesuszaniu się naszej skóry zimą. Niezwykle ważne będzie tutaj odpowiednie nawilżanie skóry i zabezpieczenie jej przed zimnem. Jeśli chodzi o twarz, to możemy zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające składniki naturalne – wazelinę, oliwę lub wosk pszczeli. Zimą nie powinniśmy bać się cięższych kremów. Te spowodują, że nasza twarz będzie się wolniej odwadniać, co zapobiegnie jej przesuszaniu. Nie zapominajmy o naszej skórze również nocą. Wtedy warto stosować kosmetyki z witaminą C, które dodatkowo dotlenią i zregenerują skórę naszej twarzy.

Czy zimą potrzebny jest krem z filtrem?

Tak, bezwzględnie pamiętajmy o całorocznej ochronie przeciwsłonecznej. W zimie w mieście należy stosować zabezpieczenie min.15 SPF, natomiast w czasie zimowej aktywności na nartach w górach musimy podnieść stopień zabezpieczenia do 50 SPF.

Podobnie jak w przypadku skóry twarzy, zimą specjalną uwagę powinniśmy zwrócić na nasze usta. Usta nie posiadają gruczołów łojowych, dlatego powinniśmy je zawsze pokrywać warstwą preparatu ochronnego. Sprawdzi się w tej roli odpowiedni błyszczyk, pomadka lub balsam do ust. Jeżeli dojdzie do przesuszenia, martwy naskórek z ust i twarzy można usunąć delikatnym peelingiem. Ważne, żeby był on dość drobny, dzięki czemu nie będzie wywoływał kolejnych podrażnień.

Dłonie są szczególnie narażone na przesuszenie i pękanie naskórka. Co z tym zrobić? Przede wszystkim nosić rękawiczki i minimalizować kontakt z wilgocią i zimnem. W zimowej pielęgnacji dłoni sprawdzą się zdecydowanie tłuste kremy oraz masła kosmetyczne, które należy stosować regularnie przez cały dzień. Odpowiednia pielęgnacja poprawi stan skóry i ułatwi jej regenerację.

Porady zostały przygotowane przez klinikę urody Beauty Duty, która zaprasza również na szereg zabiegów pomagających w zadbaniu o swoją skórę podczas zimy.