Powodem występowania przebarwień na paznokciach może być palenie papierosów, zbyt częste stosowanie lakierów (zwłaszcza kolorów czerwonych) bezpośrednio na płytkę paznokcia, a także mogą być to początkujące stadia niektórych chorób np. grzybicy.

Oto kilka domowych sposobów jak możesz pozbyć się przebarwień na paznokciach:

  • Kwasek cytrynowy – kilkadziesiąt sekund szoruj paznokcie, zwilżoną i posypaną szczyptą kwasku cytrynowego, szczoteczką. Następnie opłucz paznokcie wodą i posmaruj całe dłonie kremem.
  • Cytryna –wbij paznokcie w miąższ owocu i trzymaj kilka minut. Możesz także wycisnąć sok z cytryny do miseczki i moczyć paznokcie. Następnie opłucz dłonie wodą i posmaruj je kremem.
  • Woda utleniona z sodą – przygotuj łyżeczkę wody utlenionej i dwie łyżeczki sody oczyszczonej, następnie wymieszaj i powstałą miksturę nałóż na paznokcie na kilka minut. Następnie paznokcie spłucz dokładnie wodą i nasmaruj dłonie kremem.
  • Wybielająca pasta do zębów – szczotkuj paznokcie pastą przez kilka minut, następnie opłucz wodą i wsmaruj w dłonie krem.
  • Mleko – mocz paznokcie w miseczce ciepłego mleka przez kilka minut.

Możesz także kupić kuleczki do wybielania paznokci. Zawierają one witaminy, wykazują działanie antyrodnikowe, a także aktywizują procesy zachodzące w skórze.

Ważne!

Zawsze używaj bazy pod lakier do paznokci – dzięki temu jego pigment nie spowoduje nieestetycznych przebarwień.

Stosuj odżywki do paznokci, uchronią one paznokcie od zżółknięcia.

Zbyt częste wybielanie paznokci może je osłabić.