Choć dla wielu małżonków separacja jest tylko etapem na drodze do rozwodu, w niektórych przypadkach może to być czas na przemyślenie kwestii związanych z małżeństwem. Zdarza się, że – pomimo separacji – para decyduje się ratować swoją relację. Pytanie tylko, czy zniesienie separacji jest możliwe? A jeśli tak, to jak to zrobić?

Czym jest separacja?

Warto zacząć od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie jest separacja. Nie każdy bowiem wie, na czym polega to rozwiązanie prawne i jakie są jego skutki. Choć w przypadku małżeństw, których związek nie jest udany, tego typu nieformalna „przerwa” następuje często, separacja jest jej bardziej formalną odmianą.

Separacja jest swego rodzaju rozstaniem małżonków, które jest sformalizowane. Rozwiązanie to przeznaczone jest dla osób, które nie chcą kontynuować związku w obecnej formie, jednak nie chcą też się rozwodzić.

Wśród najważniejszych skutków separacji wymienić można zniesienie wspólnoty majątkowej, odsunięcie małżonków od możliwości dziedziczenia po sobie czy to, że dzieci urodzone podczas separacji nie będą automatycznie uznane za dzieci męża.

Szukasz profesjonalnej kancelarii adwokackiej w Gdańsku? Skorzystaj ze wsparcia doświadczonych prawników: https://kancelaria-temida.com

Czy zniesienie separacji jest możliwe?

Separacja, która została orzeczona przed sądem, może zostać zniesiona w kilku przypadkach. Jednym z nich jest śmierć jednego z małżonków. W takiej sytuacji warunki separacji przestają obowiązywać.

Oczywiście separacja przestanie obowiązywać również wtedy, kiedy para zdecyduje się na rozwód. Obecnie w Polsce większość separacji kończy się zakończeniem małżeństwa. Warto pamiętać, że skorzystanie z pomocy prawnika w Gdańsku w przypadku rozwodu może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Planujesz rozwód w Gdańsku? A może interesuje Cię zniesienie separacji? Zobacz, na jakie wsparcie możesz liczyć: https://kancelaria-temida.com/rozwody/

Trzecia możliwość to zniesienie separacji. Jeśli małżonkowie dojdą do wniosku, że chcą kontynuować swoje małżeństwa, mają taką możliwość. Pytanie tylko, jak to zrobić?

Jak znieść separację?

W przypadku chęci zniesienia separacji małżonkowie powinni złożyć w sądzie odpowiedni wniosek, na podstawie którego sąd będzie mógł dokonać zniesienia separacji. Istotnym warunkiem jest tutaj to, aby wniosek taki został złożony wspólnie. Potwierdzi to obopólną chęć małżonków do kontynuowania związku.

Po zniesieniu separacji przywrócone zostają wszystkie prawa i obowiązki małżeńskie. W związku z tym para może dalej prowadzić wspólne gospodarstwo domowe i kontynuować swój związek w formie sprzed separacji. W przypadku wątpliwości związanych z kwestiami prawnymi, dotyczącymi na przykład praw rodzicielskich czy rozdzielności majątkowej, warto skonsultować się z adwokatem od rozwodów w Gdańsku. 

Planujesz rozwód w Gdańsku? Skorzystaj z pomocy prawnej!

Oczywiście w większości przypadków separacja kończy się rozwodem. Rozwiązanie to pozwala małżonkom na uzyskanie chwili oddechu od związku, a kiedy okazuje się, że chcą kontynuować życie osobno, decydują się na ostateczne zakończenie małżeństwa.

Jeśli i Ty – po okresie separacji – planujesz rozwód w Gdańsku, koniecznie skonsultuj się z doświadczonym prawnikiem. Dowiesz się, jak wyglądają kwestie formalne związane z rozwodem po separacji i o czym należy pamiętać. Prawnik zadba również, aby małżeństwo zakończyło się na korzystnych dla Ciebie warunkach oraz by cały proces nie był zbyt czasochłonny i stresujący. Takie wsparcie może okazać się nieocenione na ostatnim etapie trwania małżeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj