Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny już za nami, a Ty najchętniej nie rozstawałabyś się z czapką, żeby ukryć, że codziennie masz bad hair day. Zima to zdecydowanie najgorszy czas dla naszych włosów. Nie pozwól, żeby chwilowy kryzys na głowie zepsuł Ci humor! Co zrobić, żeby włosy odzyskały blask?

Dlaczego włosy są osłabione po zimie?

Mróz, wilgoć, częste zmiany temperatur, zbyt ciasne nakrycia głowy powodujące zaburzenia krążenia – zima to ogromne wyzwanie dla naszych włosów. Włosy i skóra głowy są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Tracą blask, są osłabione, kruche i łamliwe. Często się elektryzują i za nic nie chcą się układać. Są przetłuszczone u nasady i przesuszone na końcach. A najgorsze jest wypadanie – zdarza się, masz wrażenie, że ledwo dotkniesz szczotką głowy, a Twoje ubranie, dywan i podłoga są całe we włosach? Jeśli tak, potrzebujesz zdecydowanych działań. Przywitaj wiosnę piękną i zdrową fryzurą. Jak poprawić stan skóry głowy po zimie?

Jak wzmocnić włosy po okresie zimowym?

  • Stosuj specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji

Przyjrzyj się uważnie kosmetykom, których używasz do codziennej pielęgnacji. Wybór odpowiedniego szamponu i odżywki to pierwszy krok do regeneracji. Szampon na wypadanie włosów powinien zawierać biotynę, czyli witaminę H, która poprawia mikrokrążenie skóry głowy i stymuluje wzrost nowych włosów; prebiotyk poprawiający mikroflorę skóry głowy; substancje oczyszczające i regulujące pracę gruczołów łojowych; pantenol, ekstrakt z żeń-szenia i sok z aloesu. Wszystkie te składniki zawiera chociażby szampon Biotebal (szczegóły tutaj). Pamiętaj także, że wszystkie włosy niezależnie od rodzaju wymagają ochrony przed promieniowaniem UV i wysoką temperaturą oraz odpowiedniego nawilżenia.

  • Zmień fryzurę

Początek wiosny to doskonały czas na zmianę fryzury. Jeśli nie jesteś gotowa na ostre cięcie, pozbądź się kruchych i rozdwojonych końcówek. Zobaczysz, że Twoje włosy natychmiast zaczną wyglądać zdrowiej. Pomyśl o fryzurze, która nie będzie wymagała zbyt wielu zabiegów stylizujących

  • Bądź delikatna!

Nie rozczesuj włosów na siłę! Jeśli nie możesz się uporać z wyjątkowo złośliwym kołtunem, zacznij od rozdzielenia włosów palcami, a dopiero potem spróbuj delikatnie rozczesać go za pomocą grzebienia. Daj włosom czasem odpocząć od ciasnych upięć.

  • Ogranicz zabiegi stylizujące

Suszenie, prostowanie, kręcenie i farbowanie to zabiegi, które pogarszają kondycję włosów. Dlatego tak ważne jest, aby w okresie intensywnej regeneracji ograniczyć je do niezbędnego minimum. Warto także na pewien czas odpuścić sobie stosowanie środków do stylizacji. Choć tradycyjne pianki i lakiery do włosów sprawiają, że włosy pięknie się błyszczą, jest to efekt bardzo krótkotrwały. Nigdy nie prostuj mokrych lub wilgotnych włosów. Jeśli wykonujesz jakiekolwiek zabiegi stylizujące, pamiętaj o kosmetykach zapewniających ochronę przed wysokimi temperaturami.

  • Uzupełnij dietę witaminami i składnikami odżywczymi

Nadmiernie wypadające włosy mogą być także efektem mało zbilansowanej diety. Zimą, gdy dostęp do świeżych owoców i warzyw jest ograniczony, bardzo łatwo o brak witamin w organizmie. Po tym trudnym dla włosów czasie warto wzmocnić organizm od środka, stosując lek z wysoką zawartością biotyny, czyli witaminy H (B7). To bardzo ważny składnik dla naszego organizmu – jest niezbędna do zachowania prawidłowego stanu włosów, skóry i paznokci, ale także uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie m.in. w przemianie kwasów tłuszczowych.

Jeśli, mimo trwających kilka tygodni zabiegów regenerujących Twoje włosy wciąż wypadają, warto wykonać podstawowe badania krwi i umówić się na wizytę do trychologa, czyli specjalisty od chorób skóry głowy.

Zdrowe, mocne, błyszczące włosy i idealnie ułożona fryzura potrafią poprawić humor lepiej niż ulubione czekoladki czy nowa sukienka. Bądź dla siebie dobra na wiosnę!