Wbrew pozorom zakup altany ogrodowej to jeden z najlepszych pomysłów na aranżację w ogrodzie. Zobacz, dlaczego warto wybudować altanę na działce i jaką wybrać?

Marzą Ci się miłe poranki i wieczory spędzane we własnym ogrodzie? Brakuje Ci jednak wygodnej przestrzeni, by ziścić swoje marzenia o śniadaniu na świeżym powietrzu, czy zapraszaniu swoich znajomych na leniwe wieczory przy grillu? Jeśli tak, to sprawdź, dlaczego doskonałym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na altankę ogrodową. Zobacz, jakie rodzaje altan masz do wyboru! 

Altanka – dlaczego warto ją wybudować?

Altana w ogrodzie błyskawicznie staje się miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi, relaksu, zabaw z dziećmi, a także inspirującą przestrzenią do pracy z laptopem. W ciepłe dni to miejsce, w którym możemy spędzać naprawdę wiele czasu i korzystać z przebywania na świeżym powietrzu. Tym samym altana w ogrodzie staje się wydatkiem poprawiającym jakość, jak i komfort życia. Jeśli nie możesz doczekać się przyjemnych chwil z przyjaciółmi, letnich spotkań, czy relaksu we własnym ogrodzie to czytaj dalej. Podpowiadamy, jaki rodzaj altany wybrać, tak by dostosować ją do swoich potrzeb. 

drewniana altana ogrodowa jola

Drewniana altana ogrodowa Jola, fot. ogrodosfera.pl

Jaką altanę wybrać?

Do wyboru mamy różne rodzaje altan. Mowa o ich konstrukcji, jak i materiałach, z których są wykonane. To, jaki typ altany wybierzesz powinno być uzależnione od Twoich potrzeb, jak i stylu, w którym masz zaaranżowany ogród, jak i dom. Altany drewniane pasują szczególnie do tradycyjnych domów, jak i ogrodów. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcesz zaaranżować osobną przestrzeń na relaks. Altany z panelami poliwęglanowymi świetnie będą wyglądały w nowoczesnych ogrodach. Nim przejdziesz do wyboru materiału, z którego ma być wykonana altana, zastanów się, który typ altany wybierasz do swojego ogrodu. 

Otwarta, czy zamknięta? 

Altany dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: otwarte i zamknięte. Otwarte zazwyczaj wykorzystywane są wtedy, gdy zależy nam na zadaszeniu stołu ogrodowego wraz z krzesłami. Taka altana składa się z zadaszenia i czterech słupów nośnych. Z racji tego, że altana otwarta nie ma ścianek bocznych, to wszyscy goście mają ułatwiony dostęp do środka. Altany otwarte mogą być drewniane, a także metalowe.

nowoczesna altana roma

Altana aluminiowa z poliwęglanem Roma, fot. ogrodosfera.pl

Altany z panelami poliwęglanowymi 

Popularnym rozwiązaniem są altany oparte na rurkowej konstrukcji, z poszyciem dachowym wypełnionym panelami poliwęglanowymi. Takie altany wyglądają minimalistycznie i estetycznie. W wielu przypadkach dołączone są do nich także moskitiery, które umożliwiają relaks z dala od męczących owadów. Altany z poliwęglanu zapewniają także świetną ochronę przed deszczem, promieniami słonecznymi, a także gradem, czy mocnymi powiewami wiatru.

altana ogrodowa drewniana francuska

Altana ogrodowa z drewna Francuska, fot. ogrodosfera.pl

 

Altany drewniane 

W przeciwieństwie do altan otwartych, altany zamknięte i drewniane mają bardziej ograniczoną przestrzeń. Wystarczy postawienie takiej altany, by stworzyć przytulny kącik w ogrodzie. Altany zamknięte mogą być bardziej zamknięte, jak i nieco mniej. Przestrzeń boczna bywa ograniczona niskimi ściankami, nad którymi znajduje się kratka, czy dodatkowe elementy dekoracyjne. Altany zamknięte prezentują się niezwykle efektownie, gdy połączymy tę przestrzeń z roślinami takimi jak pnące się bluszcze, które pięknie będą współgrać z altaną. Warto zapoznać się z bardzo różnorodnymi modelami altan https://ogrodosfera.pl/altany-drewniane 

Warto już teraz zastanowić się nad tym sposobem aranżacji ogrodu. Altana to doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu – czy to w pojedynkę, czy z przyjaciółmi.