Dyskomfort, jaki odczuwają osoby z nadmierną potliwością jest często połączony z krępującym uczuciem, że pocenie się jest widoczne dla innych przez charakterystyczne plamy na ubraniu. Najczęściej nadmierne pocenie nie ma konkretnych przyczyn, choć wiadomo, że cierpią na nie częściej osoby otyłe, a także osoby starsze i kobiety w okresie menopauzy. Niezależnie od przyczyn, w celu zahamowania nadmiernego wydzielania potu, należy stosować odpowiednie antyperspiranty. Sprawdź, jakie antyperspiranty są najbardziej skuteczne.

Antyperspiranty z drogerii

W zwykłych sklepach kosmetycznych spotkamy z pewnością skuteczne środki zapobiegające poceniu się. Niezależnie od formy i składu antyperspiranty przeznaczone są zwykle do codziennego stosowania przez osoby nie mające problemów z nadmiernym poceniem. Zawierają w swoim składzie substancje wchałaniające wodę, jak np. talk obecny w antyperspirantach w sztyfcie oraz składniki chroniące skórę przed podrażnieniami i odparzeniami, jak również składniki maskujące przykry zapach. Lepsze antyperspiranty zawierają substancje, które również hamują wydzielanie potu oraz powstrzymują działanie bakterii, które są odpowiedzialne za przykry zapach. Do wyboru mamy antyperspiranty w sztyfcie, kulce, sprayu oraz kremie. Często jednak takie kosmetyki zawierają alkohol, który może powodować wysuszenie i podrażnienie skóry,  a ich stosowanie należy powtarzać w ciągu dnia.

Antyperspiranty z apteki

Kosmetyki z apteki są najczęściej środkami specjalnego przeznaczenia. W przypadku antyperspirantów dostępnych w aptece mamy do czynienia z bardziej złożonymi środkami o silniejszym działaniu. Jest to zwykle środek chemiczny, który stosowany jest rzadziej niż raz dziennie. Mają one neutralny zapach i nie zawierają alkoholu. Antyperspiranty dostępne w aptece mają działanie zarówno hamujące działanie potu, jak też rozmnażanie się bakterii. Blokują one działanie gruczołów potowych, przez co mogą znacznie zredukować wydzielanie potu. Jednym z polecanych antyperspirantów aptecznych jest Medispirant, który stosuje się 1-2 razy w tygodniu. Na początku stosowania należy nałożyć preparat na czystą oraz osuszoną skórę w miejscach, gdzie występuje największe wydzielania potu, na noc przed pójściem spać. Przez pierwsze dwa do pięciu dni stosowania należy używać go codziennie, aż odczujemy zadowalający efekt. Skórę w miejscu stosowania preparatu należy rano umyć wodą z mydłem. W czasie stosowania środka Medispirant nie należy stosować innych antyperspirantów. Nie powinno się również stosować go na podrażnioną skórę oraz w ciągu 48 godzin po goleniu.