Sypialnia jest pomieszczeniem w naszym domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. By dysponować codziennie energią i mieć siłę do działania potrzebujemy zdrowego, głębokiego i  spokojnego snu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich barw w aranżacji naszej sypialni. Źle dobrane kolory wpływają na jakoś naszego snu. Już dawno naukowcy zbadali i udowodnili wpływ kolorów na naszą  psychikę i ciało. Jaki kolor ścian wybrać do sypialni?

Biała sypialnia

Biała sypialnia to dobry wybór dla zwolenniczek klasycznych aranżacji wnętrz. Biały kolor w sypialni powinien być jednak stosowany z głową, gdyż całkiem białe wnętrze będzie nudne i mało przyjazne. Dlatego najlepiej połączyć biel z beżami, lub przełamać kolorami intensywniejszymi – na przykład fioletowym, zielonym czy niebieskim. Biały kolor dobrze wygląda również z większością neutralnych, ziemistych kolorów.

Biała sypialnia przypadnie do gustu wielbicielom minimalizmu w architekturze wnętrz – wnętrze urządzone w większości w białym kolorze zdaje się być czyste i przestronne. Używając białego koloru łatwo można uzyskać efekt skandynawskiego wnętrza –  prostego, ale sielskiego i przyjaźnie ciepłego.

kolor do sypialni mini 3

Fioletowa sypialnia

W ostatnim czasie fiolet bije rekordy popularności wśród kolorów wybieranych do sypialni. Decydując się na ten kolor ścian można zestawić ze sobą dwa odcienie fioletu np. jasny wrzos z ciemniejszym, głębszym fioletem. Fioletowe ściany dobrze komponują się z innymi kolorami ścian jak zielenią, szarościami, jasnym brązem w odcieniu café latte, beżami, bielą. Na tle takich ścian idealnie prezentują się drewniane meble w ciemnym brązie np. w kolorze wenge. Efektownie wyglądają mahoniowe meble kolonialne, zwłaszcza solidne, stylowe łóżko w centralnej części pomieszczenia. Podłoga w sypialni z takim meblami powinna być drewniana w jaśniejszym odcieniu brązu niż mahoń. Dopełnieniem aranżacji będzie ładna pościel, najlepiej bawełniana satyna, pasująca kolorystycznie do kolorów ścian. Do fioletowych ścian można również dopasować ciemniejszą podłogę. Elegancji całości kompozycji dodadzą wtedy białe meble. Oryginalnym pomysłem ozdobienia fioletowych ścian jest biała sztukateria, np. rozety, listwy sufitowe. Sztukateria dobrze się komponuje z fioletem oraz dodaje sypialni szczyptę królewskiego szyku.

kolor do sypialni mini 1

Zielona sypialnia

W sypialni  pomalowanej na spokojny odcień zieleni śpi się bardzo dobrze i przede wszystkim zdrowo. Zielony kolor koi nasze nerwy, relaksuje. Zieleń dobrze łączy się z wieloma kolorami, z brązami, turkusami, szarościami, fioletami. Odważnym zestawieniem jest połączenie zieleni z czerwienią. Najmodniejszym odcieniem zieleni w ostatnim czasie jest limonka. Kolor ten o nazwie mus limonkowy był hitem 2011-12 roku. Jest to bardzo ciepły, świeży kolor i najlepiej prezentuje się w połączeniu z szarym kolorem. Zielona barwa ścian i dodatków wnosi do naszej sypialni  świeży powiew wiosny każdego dnia roku.

kolor do sypialni mini 4

Błękitna sypialnia

Obok zieleni również kolor niebieski działa uspokajająco i wyciszająco. Doskonale stwarza nastrój odpoczynku. Ma wiele odcieni, od jasnych błękitów przez turkusy do głębokich granatów. Połączenie kilku z nich spowoduje, że kompletnie niebieska sypialnia nie będzie wcale monotonna. Kolor niebieski a zwłaszcza błękity najlepiej komponują z barwami ziemi jak brązy, szarości, zielenie, beże, żółcie. W niebieskiej kolorystyce urządzimy oceaniczną lub morską sypialnie. By stworzyć cieplejszy klimat , należy wprowadzić do sypialni kolor francuskiego wybrzeża jakim jest lazur czy turkus. Cieplejszy odcień błękitu o barwie pogodnego nieba w zestawieniu z naturalnym, jasnym drewnem mebli pozwoli na stworzenie klimatu Prowansji. Wybierając chłodne błękity w połączeniu z bielą możemy urządzić minimalistyczną, surową, przestrzenną sypialnię w stylu skandynawskim. 

kolor do sypialni mini 2