W ostatnim czasie stale wzrasta zainteresowanie odkurzaczami pionowymi. Nic dziwnego, zdecydowanie mniejsze gabaryty i brak kabla, to dla wielu osób ogromną zaleta. Sprawdźmy dlaczego warto zainwestować w dobry odkurzacz pionowy i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zalety odkurzacza pionowego

Zalety wymienić można wiele. Kompaktowy rozmiar, zdecydowanie mniejsza waga niż klasyczne odkurzacze, brak irytującego kabla, to tylko niektóre aspekty, za które odkurzacz pionowy ceniony jest przez użytkowników. Mniejsze gabaryty to łatwiejsze przechowywanie, a specjalnie przygotowane uchwyty pozwalają powiesić odkurzacz na ścianie.

Niewątpliwą zaletą jest też fakt, że odkurzacze pionowe coraz częściej stają się urządzeniami wielofunkcyjnymi. Możliwość jednoczesnego odkurzania i mopowania podłogi jednym sprzętem jest ogromnym postępem, docenianym przez każdego. Fajnym rozwiązaniem jest też podświetlenie LED, dzięki któremu widzimy dokładnie powierzchnię czy została właściwie uprzątnięta.

Konstrukcja odkurzaczy pionowych sprawia, że są to urządzenia bezworkowe. Brud i pył zbierany jest w specjalnym pojemniku, który wystarczy odczepić i opróżnić, wysypując zawartość do kosza. W ten sposób obniżane są koszty eksploatacji, związane z zakupem worków.

Czy odkurzacz pionowy ma wady?

O ile o zaletach można by mówić dużo, o tyle rozważania dotyczące wad prowadzą głównie do subiektywnych odczuć. To, co dla jednych jest zaletą, jak np. brak kabla, dla innych będzie dużą wadą. Akumulatory mają określoną pojemność i nie zawsze będą na tyle wytrzymałe, aby moc wystarczyła na sprzątnięcie całego domu, szczególnie, jeśli metraż jest duży. Wyczerpanie akumulatora powoduje konieczność jego naładowania, co może być dość czasochłonnym procesem.

Kompaktowy rozmiar oraz mobilność sprawiają, że większość dostępnych na rynku urządzeń jest słabsza niż analogiczne modele tradycyjnych odkurzaczy. Niesie to ze sobą ryzyko problemów z właściwym oczyszczeniem powierzchni. Trudność ta może zostać ograniczona lub wyeliminowana, jeżeli zdecydujemy się na model naprawdę dobrej jakości. Duże znaczenie mają tu parametry techniczne, głównie moc działania.

Kupić czy nie kupić, oto jest pytanie?

Wybór odpowiedniego modelu odkurzacza pionowego to decyzja, która należy podjąć w oparciu o własne potrzeby. Dobrze jest określić priorytety – czy bardziej zależy nam na mobilności urządzenia i uwolnienie się od kabli? Czy może kabel nie sprawia nam trudności, ale ważniejsze jest uzyskanie naprawdę mocnego i skutecznego urządzenia?

Ci, którzy zdecydują się na odkurzacz pionowy powinni pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór sprawdzonych modeli, cieszących się nie tylko popularnością, ale i doskonałą opinią wśród dotychczasowych użytkowników. Świetnie sprawdzić mogą się tu przejrzyste rankingi, jak te dostępne na rankingly.pl, gdzie można wygodnie porównać modele. Uwagę zwrócić warto m.in. na modele prezentowane przez firmy: Tefal, Samsung, Bosch, Philips czy Electrolux.

Jaki odkurzacz pionowy wybrać gdy mamy w domu zwierzaka?

Jeśli w domu mamy zwierzaka koniecznie trzeba wybrać odkurzacz o dobrych parametrach. Wysoka moc ssania, ale też dostępność dodatkowych akcesoriów, głównie szczotek wyposażonych w napęd. Umożliwiają one skuteczne czyszczenie różnych powierzchni, w tym dywanów, podłóg, a nawet mebli. Ważne, aby był on też wyposażony w odpowiednie filtry.

Odkurzacz pionowy dla miłośników zwierząt domowych jest super rozwiązaniem, jest wygodny i gotowy do użycia w każdej chwili.