Wydawać by się mogło, że odkurzacz służy do sprzątania. Jednak, gdy stajemy już przed konkretnym wyborem, okazuje się, że odkurzacz ma tak wiele parametrów, o których jeszcze niedawno byśmy nie pomyśleli. Kiedyś wystarczył jeden worek na zanieczyszczenia, a o filtrze nikt nie słyszał. Obecnie mamy do wyboru nie tylko kilka rodzajów końcówek do odkurzacza, ale też różny system filtracji oraz określony typ odkurzacza, od którego zależy, w jaki sposób usuwany jest kurz i zanieczyszczenia. Jaki więc odkurzacz wybrać do domu?

 

Odkurzacze tradycyjne

Wśród dostępnych typów odkurzaczy mamy wciąż te tradycyjne. Kurz i zanieczyszczenia wsysane przez urządzenia trafiają w nich do worka. Worki z kolei mogą być papierowe, od których się jednak powoli odchodzi, oraz tekstylne, działające dodatkowo jak filtr. Najbardziej praktyczne są worki jednorazowe, które po zapełnieniu można wyrzucić, bez konieczności kontaktu ze zgromadzonym w nim brudem. Odkurzacze tradycyjne mogą mieć także worki stałe, które należy opróżniać po zapełnieniu oraz odpowiednio je wytrzepać. Jest to najbardziej ekonomiczny typ worków, lecz również najbardziej uciążliwy w opróżnianiu i nie polecany szczególnie alergikom. Wadą odkurzaczy workowych jest z pewnością coraz mniejsza siła ssania odkurzacza w miarę zapełniania się worków.

Odkurzacze bezworkowe

To obecnie najbardziej popularne rodzaje odkurzaczy. Brak worka nie oznacza jednak, że nie musimy opróżniać odkurzacza z zebranego kurzu i zanieczyszczeń. Jego działanie polega bowiem na systemie cyklonowym, który wprawiając zasysane powietrze w ruch wirowy, oddziela od niego zanieczyszczenia, które pozostają w specjalnym pojemniku. Taki pojemnik należy jednak regularnie opróżniać i myć, jednak przewagą nad odkurzaczami workowymi jest w tym przypadku niezmienność mocy ssania, niezależnie od stopnia zapełnienia worka. Ta właściwość oraz brak konieczności zakupu worka sprawia, że odkurzacze bezworkowe są najbardziej ekonomiczne.

Odkurzacze piorące

Ten typ odkurzaczy oprócz możliwości tradycyjnego odkurzania może również prać dywany, myć okna, a także wciągać rozlane płyny. Te dodatkowe funkcje wiążą się jednak z większymi gabarytami urządzenia, większą wagą oraz wyższą ceną. Warto więc zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy takiego odkurzacza, jak często odkurzamy i czy mamy miejsce na jego przechowywanie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza?

Najbardziej polecane są odkurzacze z wysoką siłą ssania nawet do 500 W, którą jednak można z łatwością regulować. Przy zakupie zwróćmy także uwagę na poziom hałasu, jaki emituje urządzenie. Cichy odkurzacz jest polecany szczególnie do domów, gdzie mieszkają małe dzieci i jego praca nie zakłóci np. ich snu. Warto wybierać modele o poziomie hałasu wynoszącego około 72 dB. Bardzo przydatną funkcją jest wskaźnik zapełnienia worka oraz zabrudzenia filtra. Pozwala to na najbardziej efektywne i ekonomiczne działanie odkurzacza. Jednym z najważniejszych parametrów odkurzaczy jest system filtracji. Najważniejsze jest, by odkurzacz zatrzymywał wewnątrz jak najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. Chodzi tu przede wszystkim o pyłki i roztocza. Dlatego najbardziej polecane są filtry HEPA oraz wodne, które mogą zatrzymać nawet 99% zanieczyszczeń. Tradycyjnie umieszcza się w odkurzaczach filtry HEPA 10, 11, 12, lecz dla alergików polecane są filtry HEPA 13 i wyższe oraz wodne.