Każdy z nas lubi dostawać upominki. Ich trafny wybór świadczy o tym, że darczyńca dobrze nas zna i przy wyborze bierze pod uwagę nasze upodobania. Nie wszyscy jednak jesteśmy mistrzami w kupowaniu prezentów – czasem brak nam weny, czasami mamy różnego rodzaju dylematy. Zrobienie przyjemnej niespodzianki starszej osobie nie jest trudne, warto jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii…

Czego NIE kupować?

Zanim pomyślimy, co może ucieszyć konkretną starszą osobę, pamiętajmy o tym, co prawie zawsze się nie sprawdza. W przypadku starszych osób nietrafione będą pomysły, bazujące na najnowocześniejszych technologiach. Cóż z tego, że nas samych taki prezent niezmiernie by ucieszył? Większość osób starszych albo nie jest zainteresowana takimi gadżetami, albo po prostu nie potrafi ich obsłużyć. Taki prezent może stać się zatem źródłem frustracji, zamiast radości. Oczywiście, od tej reguły są wyjątki – jeśli wiemy, że nasi bliscy wyrażają zainteresowanie tego typu upominkami i dobrze sobie z nimi radzą, nie ma żadnych przeszkód, aby je im podarować! Pamiętajmy też, że seniorzy mają pewne ograniczenia – nie kupujmy ich ulubionej książki, jeżeli druk jest zbyt mały, by mogli spokojnie ją przeczytać. Nie częstujmy eleganckimi czekoladkami z orzechami, których pogryzienie sprawi kłopot.

Wspomnienia czy nowe doznania?

Jak wiadomo, większość starszych osób lubi wracać w myślach do odległych czasów i wspominać swoją młodość. Często przyjemność sprawia im oglądanie starych fotografii czy czytanie książek historycznych. Pozwólmy im na to! Podarujmy piękne albumy, które umożliwią uporządkowanie ulubionych zdjęć, czy też serię estetycznie wydanych książek historycznych. Z drugiej strony spora część seniorów pragnie pozostać aktywnymi i wciąż zdobywać nowe doświadczenia. Takie osoby ucieszą się z oryginalnego upominku w postaci vouchera do kina, na elegancką kolację bądź nawet… rejs! W tym wypadku kierować się powinniśmy indywidualnymi upodobaniami konkretnej osoby.

Praktyczne prezenty

Wbrew pozorom, praktyczne prezenty naprawdę cieszą szerokie grono osób! Dotyczy to szczególnie seniorów, dla których każde ułatwienie codziennego życia (często niełatwego) jest na wagę złota. Co więcej, sami nierzadko nie wpadliby na wiele pomysłów, które dla młodszych osób wydają się oczywiste. Dlatego też dobrą ideą okazuje się kupienie czegoś bardzo praktycznego np. telefonu bądź sprzętu do kuchni. Z pomocą mogą przyjść porównywarki cen upominków jak Nokaut. Musimy jednak pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim, takie upominki mają być pomocne, a nie stanowić kolejny problem. Zadbajmy więc o to, aby były dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych. Bardziej niż nowoczesny design i wielofunkcyjność sprawdzą się prostota i funkcjonalność. Wybierajmy modele z dużymi przyciskami i oznaczeniami funkcji, bezpieczne, których użycie nie wymaga dużej siły fizycznej oraz wprawy.